Eksperci z firmy biotechnologicznej Calico Life Sciences i firmy genealogicznej Ancestry odkryli, że geny w znacznie mniejszym stopniu niż wcześniej sądzono. określają średnią długość naszego życia. Wśród głównych czynników długowieczności wymienia się wpływ środowiska i styl życia. 

Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, długowieczność na poziomie 15-30 procent zależy od różnic genetycznych, a inne czynniki to: styl życia, wpływ społeczeństwa, choroby i wypadki. W nowej pracy naukowcy zbadali rodowody ponad 400 milionów ludzi. Jednocześnie wzięli pod uwagę nie tylko długość życia każdej osoby, ale też miejsce jej urodzenia i więzy rodzinne.

Eksperci przeprowadzili statystyczną analizę czynników długowieczności u krewnych, którzy urodzili się w XIX i na początku XX wieku, i ocenili odziedziczalność oczekiwanej długości życia wśród rodzeństwa. Okazało się, że korelacja pomiędzy małżonkami była wyższa niż między krewnymi, braćmi i siostrami, co wskazywało, że czynniki środowiskowe odgrywają ważną rolę w naszej długowieczności. Czynnikami takimi mogą być te same warunki środowiskowe lub pozytywne wybory, gdy ludzie wybierają partnerów prowadzących podobny styl życia.

Biorąc pod uwagę wyniki, naukowcy doszli do wniosku, że dziedziczność jest determinowana przez geny tylko w 7 procentach.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram