Podczas procesu starzenia się, możliwości fizyczne i umysłowe osób starszych znacznie się obniżają, zagrażając ich bezpieczeństwu i niezależności. Seniorzy stają się bardziej podatni na upadki, obrażenia i inne nieprzyjemne zdarzenia. Czy możemy im jakoś pomóc?

Bez względu na to, czy bliska Ci osoba starsza mieszka razem z Tobą, czy osobno, ważne jest, aby stworzyć jej bezpieczne środowisko do życia, aby chronić ją przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość jej życia.

W jaki sposób opiekunowie mogą poprawić bezpieczeństwo seniorów? Podpowiadamy!

1. Spraw, aby Twój dom był przyjazny dla seniora

Upadki są niezwykle powszechne, gdy seniorzy poruszają się i/lub ćwiczą. Starsi ludzie często mają zawroty głowy i tracą równowagę z powodu słabości mięśni, zażywania leków i starzenia się, co sprawia, że łatwo się potykają.

Sprawdź schody – czy nie ma luźnych lub nierównych stopni oraz niestabilnych balustrad i płytek. Zainstaluj bezpieczne balustrady i wymień zużyte dywany, które mogą spowodować poślizgnięcie się i upadek osoby starszej.

Upewnij się, że powszechnie używane przejścia, garderoby i inne ciemne kąty Twojego domu, są odpowiednio oświetlone. Rozważ zainstalowanie włączanych ruchem świateł w obszarach takich jak łazienka i kuchnia, które mogą być często używane w nocy. Odsłonięte kable należy odsunąć za pomocą osłonek do kabli i zabezpieczyć je za meblami.

Łazienki i toalety mogą być bardzo niebezpieczne dla seniorów, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności. Zainstaluj urządzenia zapobiegające oparzeniom, siedzenia prysznicowe i poręcze, które skutecznie ograniczają upadki.

Zorganizuj szafki kuchenne starszej osoby, przechowując przedmioty codziennego użytku na niższych półkach. Ograniczy to użycie drabinek lub stołków, zmniejszających ryzyko upadku.

Przygotuj zestaw ratunkowy, który można umieścić przy łóżku seniora, aby mógł samodzielnie poradzić sobie z nieprzewidzianymi zdarzeniami, takimi jak przerwy w zasilaniu, mroźna pogoda i/lub nagłe problemy zdrowotne. Dołącz latarkę, koc, przekąski, butelkowaną wodę, apteczkę i leki ratunkowe, aby umożliwić seniorowi radzenie sobie w takich sytuacjach.

2. Wybierz placówkę, która zapewnia najwyższy stopień bezpieczeństwa

W zależności od jego preferencji, budżetu i wymagań, senior może wybrać usługę opieki domowej lub tradycyjny ośrodek pomocy. Szukając idealnej opcji opieki dla starzejącego się członka rodziny, wybierz placówkę, która stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoich mieszkańców.

Podczas zwiedzania centrum opieki nad osobami starszymi, zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy czujniki dymu i kamery są zainstalowane w strategicznych miejscach?
  • Czy parking w obiekcie jest dobrze oświetlony?
  • Czy przed zatrudnieniem personelu przeprowadzono kontrole podstawowe i referencyjne?
  • Jaki jest plan ewakuacji przeciwpożarowej zakładu?
  • Jaka jest procedura pozwalająca na odwiedzanie pokoi mieszkańców?

Przed wyborem ośrodka opieki nad osobami starszymi, warto również sprawdzić odległość od szpitala, ośrodka rehabilitacyjnego lub kliniki fizjoterapii.

3. Zadbaj o bezpieczeństwo na zewnątrz

Zminimalizuj ryzyko urazów na zewnątrz, upewniając się, że podjazd, trawnik i garaż są przyjazne dla seniorów. Jeśli senior mieszka w domu, utrzymuj podjazd, patio i trawnik wolny od bałaganu i śmieci. Regularnie sprzątaj podwórze i pozbywaj się zawalonych gałęzi, aby zapobiec potknięciom.

4. Zainwestuj w urządzenia zabezpieczające dla osób starszych

Coraz więcej firm technologicznych konkuruje o stworzenie najlepszych urządzeń bezpieczeństwa i zdrowia w zakresie opieki nad osobami starszymi. Poręczne urządzenia bezpieczeństwa mogą pomóc starszej osobie monitorować jej codzienne czynności, przypominać jej o wizytach lekarskich i lekach oraz wysyłać powiadomienia w sytuacji zagrożenia.

5. Zachowaj odpowiedni zapas leków

Jeśli senior cierpi na przewlekłą chorobę, taką jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroba sercowo-naczyniowa lub cukrzyca, wyczerpanie leków może okazać się katastrofalne. Zawsze utrzymuj odpowiedni zapas leków, aby uniknąć szaleńczych wycieczek do apteki.

Wnioski: W  jaki sposób opiekunowie mogą poprawić bezpieczeństwo seniorów?

Jako opiekun, największym wkładem, jaki możesz wnieść w życie seniora, jest umożliwienie mu życia przy minimalnej pomocy z zewnątrz. Rozważ wspomniane wyżej punkty, aby pomóc mu w utrzymaniu niezależności i bezpieczeństwa.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram