Menopauza jest okresem szczególnie trudnym w życiu każdej kobiety. Może powodować zmiany fizyczne i emocjonalne, które mają wpływ na całe jej życie, w tym na życie seksualne.
Niektóre objawy i działania niepożądane związane z menopauzą obejmują:
- problemy z kontrolowaniem pęcherza
- niepokój
- zmniejszenie popędu płciowego i pożądania (libido)
- depresję
- trudności ze snem
- rzednące włosy
- przybranie na wadze
Każdy z tych efektów może mieć wpływ na jakość życia kobiety i jej związek z partnerem. Libido odnosi się do zainteresowania seksualnego i przyjemności seksualnej. Niektóre kobiety przechodzące przez okres menopauzy mają mniejsze libido, ale przyczyny mogą być różne u różnych osób.
Dlaczego menopauza wpływa na libido?
Zmniejszony poziom estrogenu może spowodować zmniejszenie przepływu krwi do pochwy, co może skutkować zmniejszeniem grubości tkanek pochwy i warg sromowych. Jeśli tak się stanie, stają się one mniej wrażliwe na stymulację seksualną. Zmniejszony przepływ krwi wpływa również na nawilżenie pochwy i ogólne pobudzenie. W rezultacie, kobieta może nie cieszyć się seksem tak bardzo, jak wcześniej i może mieć trudności z osiągnięciem orgazmu. Seks może być niekomfortowy, a nawet bolesny.
Wahania poziomu hormonów podczas perimenopauzy i menopauzy, mogą również wpływać na zdrowie psychiczne kobiety, co z kolei może powodować zmniejszenie jej libido. Stres również może wpływać na libido kobiety. Zmiany poziomu hormonów, których może doświadczać kobieta w okresie menopauzy, mogą wywoływać rozdrażnienie lub depresję, więc radzenie sobie z codziennym stresem może być trudniejsze.
Inne czynniki, które powodują, że kobieta przechodząca menopauzę, częściej doświadcza obniżonego libido to:
- historia przewlekłych schorzeń, takich jak choroby serca, cukrzyca lub depresja
- historia palenia
- niski poziom aktywności fizycznej
Kobieta powinna porozmawiać z lekarzem o tym, jak te warunki mogą wpływać na jej popęd płciowy.