Naukowcy z University of Warwick odkryli, jakie zmiany w ludzkim mózgu wywołują skłonność do palenia papierosów i picia alkoholu. Okazało się, że do powstawania złych nawyków przyczyniają się zmiany w łączności kory oczodołowo-czołowej (wskaźnik charakteryzujący strukturę połączeń nerwowych).
Kora przedczołowa to obszar kory przedczołowej (płaty czołowe dużych półkul), który bierze udział w podejmowaniu decyzji. Neurobiolodzy zbadali mechanizmy neuronalne w tym obszarze, które leżą u podstaw dwóch głównych rodzajów nadużywania substancji – palenia papierosów i alkoholizmu.
Naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 831 wolontariuszy, którzy uczestniczyli w projekcie Human Connectome Project, którego celem było dostarczenie pełnego opisu anatomicznej i funkcjonalnej struktury połączeń neuronalnych w ludzkim mózgu. Wyniki zostały zweryfikowane na innym zestawie danych uzyskanych z badania z udziałem 1176 osób.
Okazało się, że palacze mają niską funkcjonalną łączność w bocznej korze oczodołowo-czołowej, związanej z zachowaniem impulsywnym. W przypadku osób cierpiących na alkoholizm, charakterystyczna jest wysoka funkcjonalna łączność kory przyśrodkowo-czołowej z układem nagrody.