Starzenie się i chroniczna ekspozycja na głośne dźwięki są istotnymi czynnikami, które przyczyniają się do utraty słuchu.  Nie można odwrócić większości rodzajów utraty słuchu. Jednak nie musisz żyć w świecie wyciszonych, mniej wyraźnych dźwięków. Ty i twój lekarz lub specjalista ds. słuchu, możecie podjąć kroki, aby poprawić twój słuch.

Objawy utraty słuchu mogą obejmować:

  • stłumienie mowy i innych dźwięków
  • trudności ze zrozumieniem słów, szczególnie w tłumie ludzi
  • kłopoty ze słyszeniem spółgłosek
  • częste proszenie innych, aby mówili wolniej, wyraźniej i głośniej
  • konieczność zgłośnienia telewizora lub radia

Kiedy iść do lekarza?

W przypadku nagłej utraty słuchu, szczególnie w jednym uchu, należy natychmiast uzyskać pomoc lekarską. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli trudności w słyszeniu zakłócają twoje codzienne życie.

Niektóre przyczyny utraty słuchu obejmują uszkodzenie ucha wewnętrznego, nagromadzenie woskowiny, infekcje lub pękniętą błonę bębenkową.

Przyczyny utraty słuchu obejmują:

Uszkodzenie ucha wewnętrznego. Starzenie się i narażenie na głośny hałas, mogą powodować zużywanie się komórek nerwowych w ślimaku, które wysyłają sygnały dźwiękowe do mózgu. Kiedy te komórki nerwowe są uszkodzone, sygnały elektryczne nie są przesyłane tak wydajnie i występuje utrata słuchu.

Stopniowe nagromadzenie woskowiny. Woskowina może blokować przewód słuchowy i zapobiegać przewodzeniu fal dźwiękowych. Można to przywrócić za pomocą usuwania woskowiny.

Infekcja ucha i nieprawidłowe wzrosty kości lub guzy w uchu zewnętrznym lub środkowym – każdy z nich może spowodować utratę słuchu.

Rozerwana błona bębenkowa (perforacja membrany bębenkowej). Głośne dźwięki, nagłe zmiany ciśnienia, przebicie błony bębenkowej i infekcje, mogą spowodować pęknięcie błony bębenkowej i wpłynąć na słuch.

Czynniki ryzyka

Starzenie się. Z czasem dochodzi do degeneracji delikatnych struktur ucha wewnętrznego.
Głośny hałas. Narażenie na głośne dźwięki może uszkodzić komórki twojego ucha wewnętrznego. Uszkodzenia mogą również wystąpić podczas długotrwałej ekspozycji na głośne dźwięki, np. wystrzału z broni.
Dziedziczność. Twoje geny mogą sprawić, że będziesz bardziej podatny na uszkodzenia słuchu.
Odgłosy w pracy. Miejsca pracy, w których głośny hałas jest stałym elementem środowiska pracy, np. w rolnictwie, budownictwie lub w fabryce, mogą doprowadzić do uszkodzenia słuchu.
Hałasy rekreacyjne. Narażenie na odgłosy, takie jak np. z broni palnej i silników odrzutowych, może spowodować natychmiastowy, trwały ubytek słuchu. Inne zajęcia rekreacyjne o niebezpiecznie wysokim poziomie hałasu, to jazda na skuterach śnieżnych, jazda motocyklem lub słuchanie głośnej muzyki.

Zapobieganie

Zapobieganie utracie słuchu składa się z kroków, które możesz podjąć, aby pomóc w zapobieganiu utracie słuchu spowodowanej hałasem i uniknięciu pogorszenia utraty słuchu związanej z wiekiem:

Chroń swoje uszy w miejscu pracy. Specjalnie zaprojektowane nauszniki, które przypominają słuchawki, mogą chronić twoje uszy, przenosząc najgłośniejsze dźwięki do akceptowalnego poziomu. Pianki, wstępnie formowane lub wykonane na zamówienie wkładki uszne wykonane z tworzywa sztucznego lub gumy, również mogą pomóc chronić twoje uszy przed szkodliwym hałasem.

Przetestuj swój słuch. Jeśli pracujesz w hałaśliwym otoczeniu, rozważ regularne badania słuchu. Regularne testowanie słuchu może zapewnić wczesne wykrycie ubytku słuchu. Świadomość utraty słuchu oznacza, że ​​jesteś w stanie podjąć kroki, aby zapobiec dalszej utracie słuchu.

Unikaj ryzyka rekreacyjnego. Niektóre czynności, takie jak jazda skuterem śnieżnym, polowanie lub słuchanie koncertów rockowych przez dłuższy czas, mogą uszkodzić słuch. Noszenie ochronników słuchu lub robienie przerw podczas głośnych zajęć rekreacyjnych, może chronić twoje uszy. Zmniejszenie głośności podczas słuchania muzyki, również może pomóc w uniknięciu uszkodzenia słuchu.

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce.

Umów się wizytę online

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram