Z upływem czasu apetyt się zmniejsza i jest to normalna kolej rzeczy. Niemniej jednak widok rodzica, który w naszym odczuciu je za mało może być bolesny: zadajemy sobie pytanie, czy za brakiem apetytu nie kryje się brak chęci do życia.
W takiej sytuacji trzeba spróbować najpierw… towarzystwa przy stole. Razem, często smakuje lepiej! I – podobnie jak w przypadku dzieci – posiłek ładnie i ciekawie podany, to często posiłek bardziej atrakcyjny….
Białka z innych niż mięso źródeł
Ochota na czerwone mięso często mija z wiekiem – nie szkodzi: białko możemy równie dobrze znaleźć w białym mięsie, rybach czy jajach. Można je wprowadzać w postaci zmiksowanej w puree czy w zapiekance. Porcje można przygotować z wyprzedzeniem i np. zamrozić. Najlepiej spożywać proteiny w porze obiadowej, wtedy są lepiej przyswajalne. Wieczorem, warzywa, owoce czy ser w zupełności wystarczą.
Słodki błonnik, wapń i witaminy?
U seniorów często wzrasta ochota na słodkie. Jest to związane z zanikaniem kubków smakowych – osoby starsze potrzebują więc zjeść więcej cukru, aby móc poczuć jego smak. Ponadto, z punktu widzenia neuropsychologii – cukier to smak dzieciństwa, poprawiający często samopoczucie. Czy senior może więc bezkarnie zajadać się słodyczami? Otóż nie do końca. Dobrze, by połączyć przyjemne z pożytecznym: dorzucić słodką nutę do potraw bogatych w błonnik i witaminy np. posłodzić owocowe musy czy kompoty, przesmarować konfiturą ciastka czy pokruszyć herbatniki na sałatkę owocową: smaczne i pełne witamin!
Zęby, dziąsła i ślinianki pod kontrolą.
Apetyt idzie w parze z produkcją śliny, która z wiekiem się zmniejsza. Co możemy na to poradzić? Aby stymulować pracę ślinianek możemy żuć gumę bez cukru oraz dużo pić – nawet, gdy nie odczuwamy pragnienia (wody, herbaty, napary ziołowe). Dbajmy tez o stan zębów oraz dziąseł kontrolując je regularnie u stomatologa. Czasami konieczna jest proteza. Potrzebujemy bowiem co najmniej 20 zębów obok siebie, aby móc poprawnie rozdrabniać pokarm. To pozwoli uniknąć wzdęć i boleści, które mogą zniechęcić do jedzenia i prowadzić tym samym do niedożywienia.