Urszula Bogumiła Dudziak urodzona 22 października 1943 roku w Straconce, jest znaną polską wokalistką i czołową postacią polskiej wokalistyki jazzowej. Na swoim koncie ma ponad 50 albumów.

Zadebiutowała w 1958 roku śpiewają klasyczny jazz przy współpracy z Krzysztofem Komedą, natomiast od 1964 roku podjęła współpracę z Michałem Urbaniakiem i zmieniła styl śpiewu na jazz scat (naśladowanie głosowe dźwięków instrumentów). Występowała też z takimi artystami jak Bobby McFerrin, Ron Carter, Gil Evans czy Sting.

Autorka tworzy również muzykę filmową m. in. „Papaya, czyli skąd się biorą dziewczynki” (1980). Niejednokrotnie bierze udział w filmach na przykład „Wiersz na Manhattanie” oraz serialach – „Niania” gdzie wystąpiła jako ona sama. W 2008 roku powstał o niej film biograficzny „Urszula Dudziak: Życie jest piękne”. W 2011 roku była prowadzącą jednej z drużyn, w programie rozrywkowym „Bitwa na głosy”. W 2019 była trenerką w pierwszej edycji „The Voice Senior”.

Urszula Dudziak jest posiadaczką nagród takich jak:

  • 1976 – Śpiewaczka Roku według „New York Times”
  • 2005 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • 2007 – Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego
  • 2007 – Nagroda Telewizji Polonia „Artysta bez Granic”
  • 2009 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • 2014 – Nagroda UNESCO – „Artysta dla Pokoju”
  • 2017 – Fryderyk w kategorii Muzyka jazzowa (za całokształt twórczości)

W życiu prywatnym od 1967 roku przez prawie 20 lat była żoną Michała Urbaniaka i ma z nim dwie córki – Katarzynę i Mikę. Po rozwodzie była jeszcze w dwóch związkach, natomiast obecnie, od 2013 roku jest związana z Bogdanem Tłomińskim, kapitanem żeglugi wielkiej. Autorka ma domy na Manhattanie, w Szwecji i Warszawie. W 2008 roku zdiagnozowano u niej raka piersi. Przeszła mastektomię w związku z czym usunięto jej lewą pierś.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram