Muzyka to uniwersalny język który łączy pokolenia. Muzyka odzwierciedla nasze emocje oraz przywołuje piękne wspomnienia. Muzyka jest z nami od pokoleń.

 Już w czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach które były wykonywane z kości. Muzyka towarzyszyła przy tańcach jak i ceremoniach religijnych. Za to już w starożytności np., w Egipcie czy w Grecji słuchano muzyki dla wyrzutu endorfin. Muzykę zaczęto zapisywać w starożytnej: Mezopotamii, Egipcie i Grecji, a specjaliści uważają nawet, że znaleźli zapisany fragment muzyczny, pochodzący z Sumeru z okresu 5000-3000 lat p.n.e.

Dobrze, ale nie oddalajmy się aż tak daleko. Wielu ludzi uważa, że lata 50’ oraz 60’ to był złoty wiek w historii muzyki oraz kina. Nie da się ukryć, Jimy Hendrix czy Frank Sinatra, myślę, że wielu ludzi z młodego pokolenia oddałoby wiele by móc uczestniczyć w koncercie jednego z takich wykonawców na żywo. Lata 70’, The Beatles, The Rolling Stones, co to były za czasy. Do tej pory nowocześni muzycy inspirują się tamtymi latami, a młodzi słyszą rytm piosenki czytając tytuł. Polska to kraj wybitnych talentów, genialnych głosów, które czasami kończyły się dramatycznie, np. kariera Violetty Villas. Piosenki które podbiły serca seniorów i które są grane do tej pory na wszelkich spotkaniach towarzyskich to:

1. Piosenka Sławy Przybylskiej ,,Pamiętasz Była Jesień’’, to piosenka która tworzy niesamowity klimat w ,,Pożegnaniach”. Piosenka robi bez wątpienia ogromne wrażenie, ten głos, wdzięk oraz uroda przeszywają o dreszcze. Pani Sława tworzy wyjątkowy klimat mieszający jesień z nostalgią, tęsknota za ukochanym pokazuje jak krucha potrafi być miłość.

2. Piosenka ,,What a Wonderful World’’, to zdecydowanie mocna pozycja na liście utworów które nigdy się nie zestarzeją. Piosenka która budzi łezkę w oku, która powoduje, że ma się wrażenie, że na świecie istnieje tylko dobro. Louis Armstrong z tak mocnym głosem i piosenka która jest kwintesencją miłości.

3. Świetny kompozytor, wirtuoz skrzypiec oraz trąbki, wspaniały, aksamitny męski głos. Zbigniew Wodecki. Piosenka ,,Lubię wracać tam gdzie byłem już’’. Oh… W seniorach wywołuje niemałe emocje, przyciąga tańcerzy na parkiet. Piosenka oraz talent pana Zbigniewa to talent na skalę światową.

4. ,,Tyle było dni, do utraty sił, do utraty tchu, tyle było chwil, Ty żałujesz tych z których nie masz nic, jedno warto znać, jedno tylko wiedz, że ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy…’’ Czy ten tekst nie jest ponadczasowy? Nigdy się nie zestarzeje. Będziemy go słuchać mając lat 60, jak i mając lat 18. Marek Grechuta, ze swoją twórczością, oraz z piosenką ,,Dni których nie znamy’’ pozostawił trwały ślad w historii Polskiej muzyki, jest, był i będzie nieoceniony.

5. Skaldowie z utworem ,,Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał’’ Piękna Warszawa i ta piosenka, miłość, wakacje, lato, beztroska. Piosenka która pokonuje bariery czasu i cieszy dobre kilka pokoleń. Piosenka do tej pory króluje jako pierwszy taniec i słusznie, jest przepiękna. Seniorzy pięknie tańczą w rytm tej piosenki.

6. Geniusz. Po prostu. Czesław Niemiec. Piosenka ,,Pod papugami’’. Ten kto nie zna niech pierwszy rzuci kamieniem. Niemen był postacią charakterystyczną, którego charakteryzował bunt wobec otaczającego go świata. Wiele nagród, w tym nagroda I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia. Nic więcej dodawać nie trzeba, Czesław Niemen został na zawsze w sercach Polaków.

7. ,,Oprócz pogodnego nieba’’ Ponadczasowy tekst piosenki w wykonaniu Marka Jackowskiego. Słuchając tej piosenki ciężko pogodzić się z tym, że wybitni artyści tak szybko odchodzą. Jednak bez wątpienia jest to utwór ponadczasowy który budzi do tej pory niemałe emocje.

Daria Sienkiewicz

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram