W dzisiejszych czasach prawie każdy młody człowiek posiada dostęp do technologii takiej jak smart fon, tablet czy komputer. Coraz więcej osób zaczyna z nich korzystać, ponieważ jest to znaczne ułatwienie życia.

Trochę inaczej jest z osobami starszymi- seniorami, którzy mają obawy przed korzystaniem z takich urządzeń. Moim zdaniem ich lęk jest zupełnie usprawiedliwiony, ponieważ coraz częściej w sieci występują różne zagrożenia, np. włamania na osobiste konta, podszywanie się pod kogoś innego czy oszustwa i kradzieże. Przez to uważam, że w sieci trzeba być bardzo ostrożnym. By uniknąć tych wszystkich przykrych zdarzeń, wspomnianych wyżej wystarczy uważne korzystanie z Internetu, logowanie się na potwierdzone i znane strony i portale. Osoby starsze również często mają problem z obsługą takich urządzeń . Dlatego jeśli chcemy namówić seniorów do korzystania ze smartfonów, tabletów czy komputera powinniśmy poświęć im chwilę by zapoznać ich z obsługą, wytłumaczyć i pokazać wszystkie możliwe funkcje.

Rok 2021 to czas, w którym życie ludzi zmieniło się prawie pod każdym względem. Żyjemy w czasie pandemii, przez to nasze codzienne dotychczasowe funkcjonowanie znacznie się zmieniło. Nasz rząd nakłada wiele obostrzeń związanych z naszym życiem zawodowym ale również tym towarzyskim. Obecnie mamy zamknięte restauracje, w których nie możemy spędzać czasu, rozmawiać i spotykać się ze znajomymi i rodziną. Zamknięte są również hotele, baseny, kina i inne instytucje kulturowe, do których moglibyśmy wybrać się z bliskimi. Nasze życie towarzyskie zostało bardzo ograniczone. Z naszych domów możemy wychodzić jedynie w najpotrzebniejszych przypadkach.

Nasz kontakt z osobami bliskimi znacznie się zmienił. Zamiast spotkań na żywo w restauracji, np. na kawie organizujemy spotkania on-line by móc zobaczyć swoich znajomych i z nimi porozmawiać.  Spotkanie on- line to również idealny sposób na rozmowę z osobami starszymi, które w tym trudnym czasie często dotykane są samotnością. Seniorzy w szczególności powinni dbać o swoje zdrowie i unikać jakichkolwiek osobistych spotkań. Rozwiązania na ten problem przedstawiają nam urządzenia technologiczne  i ich funkcje.

Posiadając telefon, tablet czy laptop z dostępem do Internetu możemy porozmawiać z drugą osobą jednocześnie patrząc na nią przez kamerkę. Jest wiele aplikacji, które posiadają takie funkcje. Również można dzięki temu utrzymywać stały kontakt np. z naszą babcią. Możemy z nią korespondować na bieżąco poprzez wiadomości tekstowe ale również porozmawiać przez telefon. Dzięki licznym aplikacjom dostępnych na naszych urządzeniach możemy również wysyłać filmy i zdjęcia. Więc jeśli np. nasza babcia z powodu kwarantanny nie może zobaczyć pierwszych kroków swojego wnuczka, można nagrać i wysłać  jej filmik, który będzie mogła dowoli odtwarzać, ale i również przesyłać innym osobom, np. w celu pochwalenia się.

W tym trudnym dla nas czasie również swoje funkcjonowanie zmieniły szpitale i przychodnie zdrowia. Zamiast spotkań osobistych z naszym lekarzem dostępne są wizyty on-line, do których niezbędne jest nam urządzenie telefoniczne. Również odwiedziny w szpitalach są zabronione. Więc jeśli osoba starsza musi z jakiegoś powodu leżeć w szpitalu a spotkania z nią są niemożliwe, dzięki smartfonie można utrzymywać z nią stały kontakt. Poprzez rozmowę telefoniczną, czy wideorozmowę dowiemy się o stanie zdrowia seniora i o rzeczach, których im brakuje. Oczywiście żadne urządzenie nie zastąpi spotkania na żywo, ale w tym trudnym i dziwnym czasie, gdzie nasze kontakty są mocno ograniczone czasami musi wystarczyć rozmowa telefoniczna czy uśmiech drugiej osoby poprzez wideorozmowę, by poprawić sobie humor i nie czuć się tak samotnym.

Również Internet i zawarte w nim aplikacje i różnorodne gry to idealny sposób na spędzanie wolego czasu. Już teraz seniorzy nie muszą nosić, przechowywać i kupować tony gazet, w których znajdują się równe krzyżówki czy łamigłówki. Takie jak i również inne gry mogą znaleźć się na każdym smart fonie czy tablecie i spokojnie zastąpią formę papierową. Na jednym urządzeniu możemy zainstalować wiele aplikacji i gier, dzięki którym spędzimy przyjemnie wolny czas. Również dzięki urządzeniom z dostępem do Internetu mamy możliwość oglądania różnych filmów i seriali. Nie musimy czekać na emisje w TV danego programu- możemy oglądać go o każdej porze w swoim laptopie.

Dla osób starszych wyjście na zakupy i noszenie ciężkich toreb z zakupionymi produktami może być dużym wyzwaniem, ale i również często trudnością. Wielkim ułatwieniem dla seniorów są zakupy przez Internet. Dziś on-line możemy zamawiać produkty spożywcze czy przemysłowe. Jesteśmy w stanie kupić przez Internet potrzebne nam rzeczy bez wychodzenia z domu, ponieważ istnieje możliwość dostawy do domu. Senior jak i każda inna osoba jest w stanie przez Internet porównywać ceny i jakości produktów (poprzez czytanie opinii innych użytkowników). Jest to spore ułatwienie w życiu.

Internet w dzisiejszych czasach jest również pierwszym źródłem informacji. Dzięki niemu możemy na bieżąco sprawdzać co się dzieje w kraju i na świecie. Czytać różne nowinki i plotki w życiu gwiazd. W Internecie jesteśmy stale informowani o zagrożeniach.

Moim zdaniem Internet i urządzenia pozwalające z niego korzystać przynoszą wielkie ułatwienie w życiu każdego człowieka. Możemy dzięki nim swobodnie kontaktować się z bliskimi osobami, robić zakupy, słuchać ulubionej muzyki czy oglądać filmy, czytać informacje z kraju i świata ale i również korzystać z wizyt ze swoim rodzinnym lekarzem.

Patrycja Stańczak

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram