„Nie potrafimy żyć bez człowieka, który nas lubi, dla którego jesteśmy warci wiele zachodu, który dzieli z nami radość i ból, w sercu którego mamy zapewnione trwale miejsce. Bez człowieka, któremu możemy ufać, który się o nas troszczy, przez którego jesteśmy zawsze witani. Przez cale życie, świadomi lub mniej, szukamy drugiego człowieka” – pisze flamandzki pisarz i zakonnik Phil Bosmans. Szukamy rodzinnego ciepła, zaufanego przyjaciela, miłosnego związku.

Od jakości relacji, klimatu emocjonalnego z naszymi rodzinami, wnukami, znajomymi, podwładnymi, zespołami, zależy jakość naszego życia.

Inwestuj w dobre i zdrowe relacje

Twoja inwestycja w dobre relacje się opłaca i jednocześnie zasila konto w Banku Emocjonalnym. Walutą, która zasila konto w Banku Emocjonalnym jest postawa skierowana na dobre, pozytywne, ufne, otwarte, budujące i pełne miłości relacje.

Stan konta w Banku może spowodować tworzenie bliskich związków z takimi cechami jak: ważność drugiej osoby, trwałość, ciepło i akceptacja, potrzeba przebywania razem, szczerość i otwartość, zaufanie. Stan konta rośnie kiedy bliscy ludzie poznają się nawzajem i akceptują siebie – swoje zainteresowania, swoje nadzieje, cele, troski, punkty odniesienia i schematy działania.

Jeśli stan konta w Banku Emocjonalnym jest wysoki, to w sytuacjach niezgody zamiast opozycji, obrony, oskarżania, nienawiści, osądzania, zdrady pojawia się wysiłek zrozumienia. Inwestycja w stan konta sprawia, że nasi bliżsi znają nas i kochają, wiedzą czego nam trzeba, kiedy jesteśmy w biedzie, co nas ucieszy, pomoże stać na nogi, co uleczy nasze rany.

Przez codzienne inwestowanie w dobre relacje powstają silne więzi rodzinne, zespołowe, przyjacielskie, które będą trwać latami. Jesteś inwestorem i dostajesz zysk lub stratę w zależności od Twojej postawy wobec innego człowieka, powiedzianych mu słów i wzbudzonych w nim emocji.

Każde Twoje powiedziane dobre słowo zamiast złego; słowo wsparcia zamiast osądzania; zrozumienie zamiast krytyki; zainteresowanie zamiast narzucania swojego zdania; akceptacja zamiast oskarżenia; miłość zamiast nienawiści; współczucie zamiast obojętności, chwalenie zamiast nagany – sprawia, że Twoje życie zaczyna być bogatszym, piękniejszym, radosnym. Najczęściej nie zdajemy sobie sprawy, że czyniąc dobro innemu wkładamy dobro w swoje życie. Jesteś jak rolnik, który sieje dobre nasiona po to, żeby mieć dobrą uprawę.

Ze wszystkich sil dodawaj odwagi Twoim bliskim, wnukom, dzieciom, przyjaciołom, wspieraj ich, jeśli są słabi, pocieszaj kiedy im smutno, znoś ich kiedy są rozdrażnieni. Codziennie dbaj o stan swojego konta w Banku Emocjonalnym. Czyń bliższemu to, co Tobie jest miłe.

Czy kiedykolwiek pomyślałeś, że pies jest jednym zwierzęciem, które nie musi zapracować na swoje utrzymanie? Kura znosi jajka, krowa daje mleko. Pies zarabia na życie dając tylko jedno: miłość – codziennie dopełniając swoje konto.

Jak myślisz, jaki jest stan Twojego konta w Banku Emocjonalnym z Twoimi najbliższymi (dziećmi, wnukami, rodzicami, przyjaciółmi)? Czy stan Twojego konta pozwoli Tobie w spokoju przetrwać okres burz z bliską osobą? Jak codziennie możesz zasilać konto w Banku Emocjonalnym? Stwórz plan codziennego zasilania konta dla najbliższych 5 osób w Twoim życiu.

Dobre relacje powinny dawać radość obu stronom. Na takie relacje zasługujesz. Inwestuj w nie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram