Trwa Narodowy Spis Powszechny mieszkań i ludności 2021. Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich osób zamieszkujących terytorium Polski, w tym cudzoziemców. Spisu musimy dokonać online. W przypadku, gdyby okazało się to niemożliwe, możemy poprosić o spis telefoniczny lub wizytę rachmistrza w mieszkaniu Brak spisania się grozi grzywną nawet do 5 tys. zł.

Za jego przeprowadzenie odpowiada Główny Urząd Statystyczny, ruszył 1 kwietnia i potrwa do końca czerwca. W tym czasie GUS musi zebrać informacje o wszystkich osobach zamieszkujących Polskę.

Spis powszechny w 2021 r. po raz pierwszy w historii odbędzie się online. Tzw. samospis internetowy jest co do zasady formą obowiązkową narzuconą przez ustawę. Specjalny formularz pojawi się na stronie internetowej spis.gov.pl 1 kwietnia 2021 r.

Nie wszyscy mieszkańcy Polski mają dostęp do internetu, dlatego przewidziano kilka ułatwień. Po pierwsze urzędy statystyczne, urzędy wojewódzkie, urzędy gmin i podległe im jednostki mają obowiązek udostępnić pomieszczenia, w którym znajdą się komputery z dostępem do internetu, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł się spisać. Po drugie w przypadku osób, dla których z różnych względów samodzielny spis online okaże się niemożliwy, przewidziano dwie alternatywne metody – spis telefoniczny lub wizytę rachmistrza w domu. By z nich skorzystać trzeba się jednak pospieszyć i zgłosić taką potrzebę najpóźniej 31 maja 2021 r. pod numerem telefonu infolinii spisowej 22 279 99 99.

 Jak sprawdzić rachmistrza?
Po pierwsze będzie musiał posługiwać się odpowiednią legitymacją, której wzór znajdzie się na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jej cechą charakterystyczną będzie trójwymiarowy hologram. Przed wpuszczeniem rachmistrza do mieszkania, będzie także możliwość telefonicznej weryfikacji, czy osoba, która podaje się za przedstawiciela służb statystycznych, faktycznie nim jest. Wystarczy zadzwonić pod infolinię spisową lub do Wojewódzkich Biur Spisowych w wojewódzkich Urzędach Statystycznych lub właściwego Gminnego Biura Spisowego.

Osoby starsze są szczególnie narażone na działania przestępców podszywających się pod członków rodziny lub policjantów. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań (NSP 2021) może być dla przestępców okazją do podobnych oszustw i wyłudzeń. Dlatego zachęcamy, aby pomagać znajomym.

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram