Obraz współczesnego seniora to już nie to samo, co senior kilka czy kilkanaście lat temu. Dzięki stale rozbudowującemu się rynkowi napędzanemu przez starzejącą się populację, dostępnych jest coraz więcej interesujących opcji dla seniorów. Wraz z postępem technologicznym i coraz bardziej wymagającą klientelą, sektor „senior living” staje się coraz bardziej wyrafinowany i dostosowany do indywidualnych preferencji osób starszych.

Mimo podeszłego wieku i odczuwanych dolegliwości, seniorzy coraz częściej tryskają humorem i są w dobrej formie psychicznej. Nowe koncepcje w życiu seniora odzwierciedlają jasne zrozumienie tego, jak się starzejemy. Jak przewiduje Komisja Europejska, do roku 2050, liczba osób w wieku powyżej 65. roku życia, wzrośnie aż o 70 proc., a osób powyżej 80. roku życia ─ aż o 170 proc. To jasny dowód na to, że zapotrzebowanie na usługi skierowane do osób starszych, będzie z każdym rokiem rosło.

Oto kilka głównych trendów, które będą napędzać rynek życia seniora w 2018 roku.

Komfortowe domy opieki

Współczesne domy opieki nie wyglądają już, jak zimne i skostniałe instytucje, tylko bardziej, jak prawdziwe domy. Jednym z głównych modeli, który przyciąga uwagę, jest zrozumienie indywidualnych potrzeb seniorów i ich rodzin. Świetne warunki pobytu zapewnia m.in. sieć domów opieki MEDI-system, która od ponad 15 lat opiekuje się seniorami. W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny. MEDI-system doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie. MEDI-system tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości. Troskliwy i dobrze wyszkolony personel, spełnia wszystkie potrzeby mieszkańców. Ponieważ mieszkańcy i pracownicy spędzają razem bardzo dużo czasu, stają się jak rodzina.

Nowi, coraz bardziej świadomi konsumenci

Wiele z obecnych tendencji dotyczących osób w podeszłym wieku, jest napędzanych przez starzejące się pokolenie wyżu demograficznego. Osoby takie będą mieć coraz większy wpływ na trendy w zakresie życia seniora. Starsi ludzie mają coraz wyższe oczekiwania jako konsumenci i historię spełnienia tych oczekiwań. Współcześni seniorzy chcą uczyć się języków, podróżować, kupować przez internet, wychodzić do ludzi, udzielać się towarzysko, chodzić do kina i teatru, a także korzystać z nowoczesnych urządzeń w domu i w plenerze. W związku z coraz większym naciskiem na dobre samopoczucie, można oczekiwać, że coraz więcej starszych społeczności będzie odwiedzać centra fitness, SPA i skupiać się na zdrowotnych aspektach spędzania wolnego czasu.

Nowoczesne technologie dla seniorów

Technologia ma ogromny wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na życie seniorów. To, co jest znane jako koncepcja „Internet of Things” (Internet rzeczy), zapewnia nam sieć fizycznych urządzeń i łączności sieciowej, mających na celu poprawić komunikację i uczynić nasze życie bardziej wygodnym. Dzięki takim urządzeniom, jak Amazon Echo i Google Home, seniorzy mogą używać technologii do wyłączania świateł, zamykania drzwi, kontrolowania ustawień urządzeń, ustawiania przypomnień werbalnych i tworzenia list zakupów. Seniorzy, czy to mieszkający w prywatnym domu, czy w domach opieki, mogą używać takiego urządzenia, aby sprawdzić pogodę, przeczytać najnowsze wiadomości, zagrać w ciekawe gry – lub nawet wysłuchać, jak komputer czyta im na głos książkę.

Socjalizacja to kolejny aspekt, który może zapewnić technologia, dzięki wykorzystaniu takich narzędzi, jak Skype, MSN, Facebook, WhatsUp! czy Instagram. Wiele aplikacji wykorzystuje połączenie technologii, sieci społecznościowych, wycieczek społecznościowych i osobistego wolontariatu, aby wspierać starszych, którzy chcą pozostać w swoich domach. Wsparcie technologiczne ma postać kamer internetowych, czujników ruchu, czujników temperatury, czujników drzwi i okien, przypomnień o lekach, osobistego urządzenia reagowania kryzysowego oraz szeregu urządzeń do odtwarzania wideo, które nie wymagają obsługi komputera.

Domy wielopokoleniowe

Domy wielopokoleniowe to kolejny trend, któremu warto poświęcić chwilę uwagi. Kilka pokoleń temu było tak, że trzy – nawet cztery pokolenia, mogły żyć ze sobą pod jednym dachem. Nierzadko było to spowodowane względami ekonomicznymi oraz tym, że dawni seniorzy nie mieli do wyboru tylu opcji, co współcześni seniorzy. Jeśli dziadkowie nie mogli z jakichś względów żyć samotnie lub pozwolić sobie na przeprowadzkę do domu opieki, to zamieszkiwali z rodziną. Na przestrzeni lat nastąpił spadek życia w wielopokoleniowych domach. Ale ostatnio, wielopokoleniowe życie znów zaczęło zyskiwać na popularności. W ciągu ostatnich dwóch lat, Pew Research Center podało, że rekordowa liczba Amerykanów – 60,6 miliona – żyje w wielopokoleniowych domach (tych z więcej niż jednym pokoleniem dorosłych). To prawie co piąty dorosły w USA! Niektóre powody obejmują młodych dorosłych wracającymi do domów rodziców ze względów ekonomicznych. Jednak, są również starsi dorośli (w wieku 55 lat i starsi) mieszkający z dorosłymi dziećmi. Takie rozwiązanie sprzyja lepszej opiece rodzinnej. Jednocześnie, rodziny takie mogą spędzać więcej czasu razem i wzbogacić swoje życie poprzez regularne i głębsze interakcje.

Które trendy uważacie za najbardziej potrzebne w życiu seniorów?

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram