Ze względu na swój wiek i potencjalnie większe ryzyko różnych chorób Seniorzy są szczególnie narażeni na tę krępującą dolegliwość.

Zanim sięgniemy po leki, zaobserwujemy swoje przyzwyczajenia i jeśli trzeba wdróżmy w nasze codzienne życie nowe, dzięki którym poczujemy się zdecydowanie lżej:

  • Ruszajmy się: siedzący tryb życia zdecydowanie sprzyja zaparciom, Codzienny spacer jest jak najbardziej wskazany. Zresztą nie tylko dla dobrego trawienia.
  • Odpowiednie odżywianie : Spadkowi apetytu towarzyszy często spadek spożywanych ważnych składników odżywczych, w tym błonnika, bez którego mamy wzdęcia, zwiększa się też ryzyko zaparć. Rozwiązaniem jest regularne jedzenie warzyw i owoców.
  • Chodzić do toalety zawsze, gdy poczujemy taką potrzebę. Gdy ją „przeczekamy” możemy sobie zaszkodzić i nie załatwić się w ogóle.
  • Chodzić do toalety o stałych porach .
  • Pić czy nie pić? O ile wypicie szklanki wody na czczo przyspieszy poranne wypróżnienie się, o tyle nie jest potwierdzone, że nadmierne picie w ciągu dnia pomaga przy zaparciach. Istotne, by pamiętać, że z wiekiem uczucie pragnienia słabnie i dobrze, gdy zmusimy się od popijania wody w ciągu dnia, by usprawnić prace nerek (nie więcej niż 1,5 litra).
  • Dać sobie pomóc. Samodzielne leczenie może zaszkodzić, ale stosowane pod kontrolą lekarza środki przeczyszczające mogą skutecznie rozwiązać problem.
We treat each submission straight from a source fairly, regardless of author
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram