Zaparcia to problem, który może spotkać absolutnie każdego. Jednak jest to temat na tyle delikatny, że nie mówi się o nim zbyt często.

Po 65. roku życia ta dolegliwość może dotyczyć co drugiej osoby. Przedstawiamy kilka podstawowych informacji i porad, jak sobie radzić z tym krepującym problemem. 

Skąd wiadomo, że to zaparcie?

Zdiagnozowanie zaparć nie zawsze jest oczywiste. Jednorazowe zwolnienie pracy jelit to nie jedyny objaw tej dolegliwości. Często wiąże się ona z rzadszym i/lub niezupełnym wypróżnieniem oraz dużo większym wysiłkiem, który trzeba włożyć w tę czynność. O wszystkich tych szczegółach najlepiej porozmawiać ze swoim lekarzem, który będzie mógł stwierdzić, jak duży jest problem. 

Dlaczego problem zwiększa się wraz z wiekiem?

Normalne starzenie się dotyka wszystkich narządów w ciele. W tym przypadku to nie sam tranzyt jelitowy zwalnia, ale słabnie ogólna praca mięśni, zwłaszcza tych w podbrzuszu i kroczu. Ogólnie rzecz biorąc można stwierdzić, że w największym stopniu winne są  choroby przewlekłe np. cukrzyca, źle funkcjonująca tarczyca, choroba Parkinsona, niewydolność żylna, depresja… Poprzez swoją specyfikę bardzo dużo chorób może prowadzić do zaparć. Największe ryzyko jest wtedy, gdy dolegliwości się skumulują.

Kiedy trzeba przeprowadzić dodatkowe badania?

W większości przypadków dokładny wywiad lekarski wystarczy, by postawić diagnozę i pomóc pacjentowi. W niektórych przypadkach jednak, trzeba szczególnie przyjrzeć się przyczynie problemu:

  • Kiedy zaparcie trwa od niedawna, a nastąpił spadek wagi, anemia, bóle brzucha, przy wypróżnianiu się pojawiła się krew lub gdy, ktoś w rodzinie cierpiał na raka przewodu pokarmowego/ żołądka/ jelita.
  • Gdy zauważymy zmiany w zaparciach , które towarzyszą nam od dawna
  • W przypadku, gdy dotychczasowe, indywidualnie dostosowane leczenie  przestaje być wystarczające
  • Gdy nagle pojawi się nietrzymanie moczu lub biegunka.

Jakie leki są skuteczne?

W pierwszej kolejności należy się przyjrzeć jakie czynniki powodują nasz problem i czy możemy je wykluczyć zmieniają przyzwyczajenia. Następnie można sięgnąć po środki przeczyszczające, jednak ze względu na swój wiek, seniorzy powinni być bardzo ostrożni w wyborze. Ma rynku jest wiele różnych produktów i zdecydowanie najlepiej poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Zwróćmy też uwagę na zażywane dotychczas leki, one też mogą powodować zaparcia. Niektóre leki przeciwbólowe (zawierające morfinę, kodeinę czy środki przeciwzapalne), czy te zażywane w przypadku depresji, choroby Parkinsona, niewydolności sercowej mogą wyraźnie spowalniać tranzyt jelitowy.

Pädagogin larger hat in ihren klassen beobachtet die schüler haben ein hausarbeit schreiben stärkeres selbstbewusstsein
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram