Tom Hanks, właściwie Thomas Jeffrey Hanks urodzony w Concord w Stanach Zjednoczonych 9 lipca 1956. Jest znanym amerykańskim aktorem, reżyserem i producentem filmowym. Dodatkowo jest laureatem Oscara za pierwszoplanowe role w filmach „Filadelfia” i „Forrest Gump”. 

Tom Hanks wychowywał się głównie w rodzinach zastępczych. W szkole poczuł swoje zamiłowanie do aktorstwa i rzucił szkołę, a następnie dołączył do Riverside Theater. Przełomowym punktem w jego karierze aktorskiej było zagranie głównej roli w filmie „Filadelfia”. W 1996 roku zdecydował się spróbować swoich sił jako reżyser i scenarzysta w filmie „Szaleństwa młodości”.

Następnie pojawił się w takich ekranizacjach jak: „Szeregowiec Ryan”, „Kod da Vinci”, „Anioły i Demony”, „Inferno”, „Zielona Mila”, „Cast Away: poza światem” oraz wiele innych.

W życiu prywatnym Tom Hanks w 1988 roku ożenił się z aktorką Ritą Wilson i mają razem dwójkę dzieci. Od 2013 roku aktor zmaga się z ciężkim przypadkiem cukrzycy, w 2016 roku nastąpiło pogorszenie się stanu zdrowia w wyniku nasilenia się choroby. W marcu 2020 roku, jako pierwsza z szeroko znanych osobistości potwierdził swoje zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Aktor jest spokrewniony z prezydentem Abrahamem Lincolnem.

Aktor odwiedził Polskę, gdy wraz ze Stevenem Spielbergiem kręcili we Wrocławiu zdjęcia do filmu „Most szpiegów”, który zadebiutował w kinach w 2015 roku.

Tom Hanks wielokrotnie w wywiadach wyznawał swoje zamiłowanie do samochodu Fiat 126p. Mieszkańcy Bielska-Białej z sympatii do aktora zorganizowali akcję „Bielsko-Biała dla Toma Hanksa”. 30 listopada 2017 roku Tom Hanks odebrał od Moniki Jaskólskiej i partnerów głośnej w naszym kraju akcji spersonalizowaną wersję kultowego maluchu. Wydarzenie miało miejsce w rezydencji polskiego Konsula Generalnego w Los Angeles. Aktor był zachwycony wyjątkowym prezentem, jaki otrzymał od Polaków.

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram