Instrukcja: Przeczytaj poniższe pytania i zaznaczaj odpowiedzi, które najbardziej do ciebie pasują. Następnie oceń, których odpowiedzi miałaś najwięcej.

Jeśli będziesz mieć odpowiedzi głównie w jednym stylu, oznaczać to będzie, że całkowicie zrosłaś się ze swoją rolą. Gdyby wyszło że dwóch typach masz podobną liczbę odpowiedzi, oznaczać to może, że w zależności od sytuacji lub osoby, wchodzisz w różne role.

  1. Na kameralnym rodzinnym  przyjęciu z okazji okrągłej rocznicy ślubu rodziców siedzisz: 

Przy szczycie stołu, po prawej ręce ojca

Z brzegu, żeby w razie potrzeby szybko wyjść do kuchni i pomóc

W środku między kuzynami, z którymi zawsze dobrze się bawisz

꙱  Wygodnie na kanapie, nieopodal stołu

꙰  W kuchni, żeby wszystkiego dopilnować

2. Twój chrześniak ma urodziny, więc:

Zabierasz go do wesołego miasteczka i na lody

꙱  Jeśli pamiętasz, dzwonisz z życzeniami

 Kupujesz mu wspaniały prezent

 Pomagasz przygotować kinderbal

꙰   Organizujesz przyjęcie niespodziankę

3. Brat lub siostra ma pretensje, że w dzieciństwie rodzice cię faworyzowali, dlatego skończyłaś lepsze studia i znalazłaś lepszą pracę. Jak reagujesz?

Masz łzy w oczach, że niesłusznie cię oskarża

Z rozbrajającym uśmiechem mówisz, że przecież nie miałaś wpływu na to, jak rodzice Was traktowali

 ꙱  Masz dość tych pretensji, nie odbierasz od niego/niej telefonów i ograniczasz kontakty

 ꙰   Tłumaczysz, że to nie twoja winam ale i tak czujesz, że powinnaś jemu/jej to wynagrodzić

Wzruszasz ramionami, że po prostu byłaś zdolniejsza i dlatego osiągnęłaś cel.

4. Wasza mama ma przejść poważną operację. W najbliższym gronie dyskutujecie, jak podzielić się opieką nad chorą. Ze swojej strony oferujesz:

Wykorzystanie kontaktów i znajomości, żeby znaleźć najlepszego lekarza.

꙰   Po operacji zabranie mamy do siebie

꙱  Pieniądze potrzebne na wydatki związane z leczeniem

 Ꙧ Pielęgnowanie mamy po jej powrocie do domu

  Odwiedzanie jej w szpitalu

5. Siostra/brat prosi cię, żebyś została chrzestną jej/jego dziecka. Nie uśmiecha ci się to, bo nie jesteś praktykującą katoliczką. Godzisz się jednak pod wpływem:

Dumy, że to właśnie ciebie poproszono o bycie chrzestną

Ꙧ  Radości, że cię doceniono

Ꙭ  Obietnic, że nikt nie oczekuje od ciebie specjalnego traktowania dziecka

꙱  Poczucia winy, że od dawna unikasz wszelkich rodzinnych zobowiązań

꙰   Poczucia obowiązku wobec rodziny

6. Na wesele bratanicy/siostrzeńca ubierzesz się w:   

*   Elegancką kreację, w której przyćmisz pannę młodą

꙱  Ulubioną małą czarną – wiesz, że to nie kolor na wesele, ale się tym nie przejmujesz

Ꙧ  Dobraną do okazji sukienkę, zgodną z zasadami weselnego savoir vivre`u

   Sukienkę kupioną specjalnie na tę okazję

  Spódnice i bluzkę,  w których czujesz się sobą

7. Siostra posprzeczała się z mamą, która bardzo przeżywa, że córka się do niej nie odzywa. W tej sytuacji:   

Jesteś oburzona zachowaniem siostry i w rodzinnym gronie bez skrępowania mówisz, co myślisz o tej podłej egoistce

꙰   Ty zostajesz powiernicą mamy

Ꙭ  Jesteś wściekła na siostrę i zapowiadasz, że zrywasz z nią kontakty

꙱  Uważasz, że to sprawa między mamą a twoją siostrą i nie masz zamiaru się tym zajmować

*  Jak zwykle mediujesz między mama a siostrą, aby doprowadzić do zgody

8. Twój brat ma firmę budowlaną i aktualnie pracuje w Anglii. Kiedy robisz remont łazienki:

Prosisz, żeby polecił ci dobrą ekipę

Ꙧ  Obawiasz się, że skrytykuje zarówno twoje pomysły, jak i wykonanie

Ꙭ Czekasz, kiedy przyjedzie na urlop i zrobi ci remont za darmo

꙱  Konsultujesz z nim koszty robocizny i materiałów

꙰   Zależy ci, aby brat zarobił, więc czekasz na dogodny dla niego termin.

Znaczenie symboli:

* „Gwiazda”

Wysoką pozycję zawdzięczasz talentom, pracowitości i…. oczekiwaniom rodziców, że będziesz sobie dobrze radzić w życiu. Być może jesteś najstarszą siostrą lub najbardziej uzdolnioną z rodzeństwa. Możliwe też, że od dziecka musiałaś walczyć o pozycję w rodzinnej hierarchii i udowadniać, że jesteś warta więcej niż np. brat – ulubieniec matki, czy siostra – faworytka ojca. W efekcie, osiągnęłaś więcej niż rodzeństwo i jesteś uznana za tę, która odniosła wymierny sukces. To miłe, że rodzina jest z ciebie dumna i cieszy się twoimi sukcesami. Czy jesteś tego świadoma czy nie, takie podejście bliskich wzmacnia twoją pewność siebie i dodaje siły. Ciemną stroną bycia Gwiazdą, może być skłonność do wywyższania się i patrzenia na innych z góry. Przekonanie, że skoro ty masz duże osiągnięcia, a im się nie udało, oznacza że masz prawo do pouczania i krytykowania ich wyborów. Może ci też być trudno przyznać się do porażek i problemów, z mniej błyszczącej strony. W efekcie, wkładasz dużo energii w odgrywanie roli kobiety sukcesu i nie pozostaje ci już sił na ciepłe relacje z tymi, z którymi się wychowałaś.

Rada: Kontroluj swoje zapędy do czucia się lepszą i mądrzejszą niż rodzeństwo. Naucz się doceniać rodzeństwo otwarcie o tym mówić. Wypisz 10 zalet brata lub siostry, poproś o pomoc  kogoś bliskiego, ponieważ możesz tych cech nie zauważać. Lepiej zrozumiesz swoją sytuację, kiedy przeczytasz książkę: R. Richardsona – ”Najstarsze, średnie, najmłodsze. Jak kolejność narodzin wpływa na charakter”.

Ꙧ „Szara Myszka”

W dzieciństwie miałaś być grzeczna i nie sprawiać kłopotów. Pomagać w domu, ustępować młodszemu bratu lub nie przeszkadzać utalentowanej siostrze, zajętej mamie i zmęczonemu tacie. Lata mijały, a ty zrosłaś się z rolą tej, która ma słuchać, uśmiechać się i pomagać. Być miła, niekłopotliwa i gotowa na każde zawołanie. W imię czego? Akceptacji ze strony bliskich. Tego, żeby zobaczyli w tobie ciekawa osobę, dostrzegli twoje potrzeby i marzenia, docenili i pochwalili? Boisz się, że jesteś nie warta miłości i uznania, dlatego wolisz się schować (zarówno dosłownie, w za dużych ubraniach, w kącie, pod niemodną fryzurą, jak i metaforycznie – w sobie), odrzucić swoje pragnienia i spełniać oczekiwania innych. Brat sugeruje, że powinnaś zająć się schorowanymi rodzicami – robisz to, choć rujnuje ci to życie osobiste. Siostra dzwoni, żebyś pilnie przypilnowała jej dzieci – rzucasz wszystko i biegniesz na pomoc. Co się dzieje, kiedy ty masz kłopoty? Mówisz o nich tak cicho, że nikt nie zwraca na to uwagi. Nierzadko, nawet o nich nie wspominasz, żeby nie robić kłopotu. Rośnie w tobie rozgoryczenie i złość, które nierzadko, rujnują twoje zdrowie i psują rodzinną więź.

Rada: Zrób listę swoich największych lęków, od jednego do dziesięciu. I zacznij z nimi eksperymentować. Spytaj siebie: „Co się stanie, jeśli nie odbiorę telefonu od siostry i oddzwonię później?”. Na początku przećwicz najmniejszy lęk i zobacz, co się stanie. Przeczytaj książkę J. Marson – „Bycie miłym to przekleństwo”.

Ꙭ MASKOTKA

W dzieciństwie dostałaś mnóstwo uwagi i ciepła od rodziców i rodzeństwa. Być może byłaś najmłodsza lub wychowałaś się w domu, w którym się rozpieszcza. W efekcie, weszłaś w życie z poczuciem, że jak czegoś chcesz, to dostaniesz. Nierzadko, wspierana przez otoczenie, zauroczone twoim sposobem bycia, poczuciem humoru i urokiem osobistym. Brakuje ci pieniędzy? Brat pożyczy. Potrzebujesz opieki nad dziećmi, pomogą ci siostra lub rodzice. Rodzina jest przyzwyczajona, że trzeba cię wspierać i traktować ulgowo. Ty też nie wymagasz od siebie zbyt wiele, bo nie jesteś przyzwyczajona do walki o siebie i o swoje cele. Zresztą, sukces nie jest ci specjalnie potrzebny, bo nie masz potrzeby udowadniania swojej wartości. Z jednej strony to dobrze, że odpuszczasz wyścig szczurów. Z drugiej strony, grozi ci nadmierne pobłażanie sobie, marnowanie talentów i życie poniżej twoich możliwości. To cena, jaką płacisz w utrzymywaniu się w roli wiecznego dziecka. Ciemną stroną niedojrzałości jest chwiejność emocjonalna. Brak „psychicznego kręgosłupa”, który utrzymuje w pionie nawet podczas uczuciowych zawirowań i życiowych burz.

Rada: Naucz się dbać o siebie i wzmacniaj samodyscyplinę.

꙱ OUTSIDERKA

Jesteś indywidualistką, która lubi chadzać własnymi drogami. Niekoniecznie tymi samymi, po których chodzi twoje rodzeństwo. Zresztą, bliskie więzi rodzinne to nie jest ani twoja specjalność ani potrzeba. Być może urodziłaś się w rodzinie, z którą oprócz wspólnego nazwiska i rodziców, niewiele cię łączy. Możliwe, że wasze drogi rozeszły się dawno temu i żyjecie w różnych światach. Niewykluczone, że w dzieciństwie rodzice byli dumni, że ich dziecko wyróżnia się na tle innych dzieci. I jest wyjątkowe. To poczucie wyjątkowości zostało ci do dziś. W głębi duszy nie ufasz bliskim, nie wierzysz że mogą cię zrozumieć i wesprzeć. Szkoda, bo w ten sposób ograniczasz swoje zasoby ludzkie i kapitał społeczny. Odcinasz się od swoich korzeni, nawet jeśli wyglądają nie tak, jak byś sobie życzyła, są częścią twojej historii i tożsamości. Wypierając się ich, wypierasz się samej siebie.

Rada: Ćwicz się w dostrzeganiu pozytywów, różnic między tobą a twoim rodzeństwem. Przyjrzyj się uczuciom, jakie budzi w tobie rodzeństwo. Wypisz je lub porozmawiaj o nich z kimś. Przeczytaj książkę T. Sedlacka – „Zmierzch homo economicus”.

꙰  ORGANIZATORKA

Być może jesteś najstarszą siostrą, od dziecka przyzwyczajoną do opieki nad młodszym rodzeństwem. Możliwe, że rodzice lub rodzeństwo chorowało i ty musiałaś robić zakupy, nosić recepty i przejąć część obowiązków dorosłych. A może po prostu masz zdolności przywódcze i kierownicze, więc świetnie się czujesz organizując rodzinne wydarzenia. Podtrzymywanie rodzinnych więzi daje ci dużo satysfakcji i przyjemności. Poczucie obowiązku wobec bliskich, przekłada się na pomoc. Zawsze znajdziesz czas dla rodziny, na łagodzenie rodzinnych sporów, itd. Dlatego rodzina może spocząć na laurach, a ty masz wszystko pod kontrolą. Kontrola – to słowo klucz na twoją rolę wśród rodzeństwa. Lubisz mieć na wszystko baczenie, uważasz, że bez ciebie by sobie nie poradzili. Dlaczego tak się boisz? Bo nie zdążyłaś zbudować satysfakcjonujących relacji z partnerem, własną rodziną, ponieważ cały czas przedkładasz sprawy twoich rodziców i rodzeństwa nad twoje aktualne życie.

Rada: Po pierwsze – skonfrontuj się z brakiem zaufania do innych, skąd się to bierze, co przez to zyskujesz, a co tracisz. Porozmawiaj z terapeutą, coachem lub przyjaciółką. Naucz się rozdzielać obowiązki i współpracować z bliskimi. Zainspiruj się książką pt: „Madre zaufanie. Jak w czasach kryzysu zaufania budować dobrobyt oraz wyzwalać energię i radość”.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram