Teresa Lipowska z domu Witczak urodziła się w Warszawie 14 lipca 1937 roku. Najbardziej znana jest z roli Basi Mostowiak z serialu „M jak Miłość”. Obecnie jest emerytowaną aktorkę, lecz mimo to do tej pory zdarza jej się pojawić na deskach teatru. 

Aktorka jest również wykładowcą Akademii Dobrych Obyczajów, gdzie w skład kadry akademickiej wchodzą również: Leszek Miodek, Eugenia Herman, Ewa Dałkowska i Marzanna Graff.

W 2007 roku obchodziła swój jubileusz półwiecza pracy zawodowej na scenie.

W 2010 roku grono Zespołu Artystycznego Teatru Polskiego Radia wyróżniło ją nagrodą „Wielki Splendor” za całokształt pracy artystycznej Lipowskiej.

Według doniesień prasowych, obejmowana rola Basi Mostowiak w serialu „M jak Miłość” została uwarunkowana do utrzymania przez Teresę obecnego wizerunku cały czas takiego, jaki był do tej pory. Dotyczy to zarówno życia osobistego jak i samego wyglądu.

Odznaczenia i nagrody:

  • 1977 – Złoty Krzyż Zasługi
  • 1984 – Krzyż Kawalerki Orderu Odrodzenia Polski
  • 2004 – Nagroda „Tele Ekran” przyznana przez czytelników pisma za rolę Barbary Mostowiak w serialu „M jak Miłość”
  • 2007 – Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
  • 2017 – Platynowa „Złota Kamera”

W życiu prywatnym pierwszym mężem aktorki był Aleksander Lipowski z którym rozwiodła się już po trzech latach małżeństwa, natomiast drugim mężem był Tomasz Zaliwski, który zmarł w 2006 roku. Z drugiego związku urodził się syn Marcin i dzięki niemu Teresa została babcią dwójki adoptowanych wnuków.

Niedawno ukazała się biografia aktorki pod tytułem „Nad rodzinnym albumem”. W książce zapisane są rozmowy z Iloną Łepkowską, Teresa Lipowska snuje swoje wspomnienia o domu rodzinnym, karierze artystycznej, miłości oraz pasjach.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram