O projekcie
Badania przemysłowe i prace rozwojowe nad wykorzystaniem innowacji medycznych w procesie trójwymiarowej regeneracji kostnej oraz osteointegracji implantów tytanowych w regenerowanej kości są realizowane przez dr Radosława Witkowskiego, chirurga szczękowego. Badanie finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego programu operacyjnego województwa opolskiego w latach 2014-2020, przyznanych przez Opolskie Centrum Rozwoju Regionalnego. Przedmiotem projektu jest przeprowadzenie badań przemysłowych i prac rozwojowych, niezbędnych do opracowania schematów leczniczych i procedur postępowania z pacjentem w procesie trójwymiarowej regeneracji kostnej oraz osteointegracji implantów tytanowych w regenerowanej kości, które umożliwiłyby szybszą poprawę zdrowia pacjentów dzięki zastosowanym innowacjom medycznym. Technologia trójwymiarowego druku CAD CAM pozwoli na zastosowanie implantów u pacjentów cierpiących na zanik kostny kości szczękowej i żuchwowej po wcześniejszej odbudowie kostnej dzięki zastosowaniu tytanowych siatek wydrukowanych w technologii 3D.
Leczenie z zastosowaniem technologii CAD CAM jest mniej inwazyjne niż w przypadku zastosowania tradycyjnej odbudowy kostnej. Umożliwia szybszą poprawę zdrowia pacjenta i co istotne może być zastosowane u osób z bardzo zaawansowanym zanikiem kostnym, u których do tej pory leczenie było niemożliwe.
Projekt jest realizowany przez dr Radosława Witkowskiego, chirurga szczękowego, który współpracuje z SE+ Studiem Stomatologii Estetycznej w Krakowie. Odbudowa kostna elementów żuchwy i szczęki to przełom w chirurgii stomatologicznej. Do tej pory rozwiązanie to było stosowane już w ortopedii, jednak jest to nowość, jeśli chodzi o odbudowę elementów kości twarzy.
O leczeniu
Leczenie zaniku kostnego przy użyciu technologii 3D składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności określa się wirtualnie na ekranie monitora rozległość zaniku kostnego oraz kształt i zasięg projektowanej siatki tytanowej.
Powinna ona być wymodelowana w taki sposób by odtworzyć anatomiczny kształt zanikłej kości, którą przy jej użyciu będziemy rekonstruować. Precyzja z jaką jesteśmy w stanie odbudować ludzką tkankę możliwa jest dzięki zastosowaniu technologii CAD CAM oraz nowoczesnych metod obrazowania/diagnostyki CBCT. Następnie po zaprojektowaniu i wydrukowaniu siatki ze stopów tytanu jesteśmy gotowi do kolejnego etapu czyli części klinicznej, który przenosi złożony proces rekonstrukcji z nowoczesnego laboratorium CAD CAM do kliniki implantologicznej. Podczas tej części wykonywany jest zabieg, polegający na umieszczeniu siatki, nadającej kształt odbudowie kostnej wraz z materiałem kościotwórczym w szczęce lub żuchwie pacjenta celem precyzyjnej odbudowy zanikłej kości. Okres wgajania i odbudowy potrwa od 4-6 miesięcy w zależności od jej rozległości.
Marta Wróbel