Stwardnienie rozsiane nie musi przekreślać planów związanych z założeniem rodziny. W obliczu choroby ważne jest odpowiednie przygotowanie do nowej roli.

O zaleceniach, a także osobistych doświadczeniach związanych z macierzyństwem opowiedzą ambasadorzy kampanii P.S. Mam SM w ramach interaktywnego spotkania online, które 13 lipca 2018 r. o godz. 15:00 transmitowane będzie na profilu Facebook Fundacji NeuroPozytywni.

Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących, przewlekłych chorób neurologicznych. Najczęściej rozpoznawana jest między 20. a 40. rokiem życia.

– W wielu przypadkach diagnoza SM zbiega się z momentem, w którym młodzi ludzie snują poważne plany na przyszłość. Wkraczają w dorosłe życie, podejmują decyzje o założeniu rodziny. To bardzo trudny moment. Niestety w wielu przypadkach otrzymanie diagnozy powoduje, że pacjenci odkładają tego typu plany lub zupełnie z nich rezygnują – mówi Izabela Czarnecka-Walicka, prezes Fundacji NeuroPozytywni.

W 2015 r. Katedra i Klinika Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadziła badanie dotyczące planowania macierzyństwa w obliczu SM. 69 proc. badanych kobiet zadeklarowało, że nie chcą zachodzić w ciążę ze względu na chorobę. 34 proc. badanych zaznaczyło, że diagnoza SM jest w ich przypadku głównym powodem podjęcia decyzji.

– Za taką decyzją często stoją obawy związane z przekazaniem choroby dziecku i pogorszeniem stanu zdrowia w ciąży. Pojawiają się też wątpliwości, czy jako rodzic z postępującą chorobą, która może wpływać na funkcje ruchowe czy poznawcze damy sobie radę z wychowaniem dzieci. Czy możliwe jest przyjmowanie leczenia? Wiele z tych obaw, to mity lub wątpliwości, które może rozwiać lekarz neurolog prowadzący pacjenta– zaznacza Izabela Czarnecka-Walicka

Aby przełamać stereotypy związane z planowaniem rodziny, a także dostarczyć rzetelnych informacji na ten temat już w najbliższy piątek 13 lipca 2018 r. o godz. 15:00 na profilu Facebook Fundacji NeuroPozytywni odbędzie się spotkanie online, w którym udział wziąć może każdy. Transmisja potrwa godzinę. W tym czasie ekspert – dr n. med. Katarzyna Kurowska, neurolog z II Kliniki Neurologicznej, warszawskiego Instytutu Psychiatrii i Neurologii, a także ambasadorka kampanii P.S. Mam SM- Katarzyna Bruszewska  opowiedzą o zaleceniach i doświadczeniach związanych z macierzyństwem w SM. W trakcie trwania transmisji możliwe będzie zadawanie pytań w formie komentarzy pod emitowanym wideo.

#SposóbNaSM

Kampania P.S. Mam SM tworzona jest przez pacjentów oraz ekspertów w Internecie, tak by osoby z całej Polski łatwo mogły dotrzeć do rzetelnych informacji gromadzonych w ramach kampanii i podzielić się swoimi sposobami na codzienność z chorobą. Szczegółowe informacje na temat SM, a także inspirujące historie pacjentów dostępne są na stronie internetowej www.neuropozytywni.pl. Nadchodzące wydarzenia w ramach kampanii zapowiadane są na profilu Facebook Fundacji. https://www.facebook.com/NeuroPozytywni/

– W ramach tegorocznej odsłony kampanii, która przebiega pod hasłem #SposóbNaSM przeprowadziliśmy już dwa spotkania online – jedno w temacie problemów ruchowych, drugie związane z aktywnym poszukiwaniem informacji o chorobie oraz leczeniu. Za pomocą interaktywnego wywiadu online, mamy możliwość zaproszenia wszystkich chętnych do dyskusji związane z SM, niezależnie od miejsca zamieszkania – mówi Izabela Czarnecka-Walicka.

Organizatorem kampanii P.S. Mam SM jest Fundacja NeuroPozytywni we współpracy z Sanofi Genzyme.

Kontakt prasowy: Agnieszka Bemowska, e-mail: a.bemowska@konkretpr.pl, kom. 516 210 146.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redakcja

Zmień czcionkę
instagram