war-horse-wallpapers-30181-1474339

Szeregowiec koń


 

W 2011 roku do kin trafił film Stevena Spielberga „Var Horse”, który w Polsce wyświetlany był pod tytułem „Czas wojny”. W hollywoodzkiej produkcji wybitny reżyser pokazał historię konia imieniem Joey, którego po zakupie do armii brytyjskiej w czasie I wojny światowej poszukiwał jego właściciel Albert. Amerykański dramat jako pierwszy film pokazywał wojnę z perspektywy nie człowieka lecz zwierzęcia.

Pomimo, że zwierzęta biorą udział w wojnach zapewne od momentu, kiedy tylko zostały oswojone przez człowieka, w większości opracowań historycznych zupełnie pomija się ich losy, a przecież poświęcały one swoje zdrowie i życie na równi z człowiekiem. Aż do połowy XX wieku mimo rozwoju technologicznego armie na całym świecie nie były w stanie poradzić sobie bez koni. Ostatnią wielką wojną, gdzie konie zostały użyte masowo na ogromną skalę, była I wojna światowa. W trakcie jej trwania w latach 1914–1918 na różnych frontach zginąć miało nawet 8 milionów tych zwierząt. Konie padały zarówno w trakcie krwawych bitew, jak i na skutek chorób czy niedożywienia – często brakowało bowiem pożywienia dla ludzi, a co dopiero dla zwierząt.

Z czasem, gdy liczba dostarczanych do armii zwierząt drastycznie spadała, konie stały się niezwykle wartościowe dla wojsk, które nieraz mogły polegać wyłącznie na ich sile. Toteż dużo większą uwagę przywiązywano do leczenia rannych zwierząt. Aż 75 proc. koni leczonych w lazaretach wracało ponownie na front. Jednak jeśli idzie o śmiertelność statystyki są porażające. Tylko wśród brytyjskich koni spośród 1 miliona zwierząt, wysłanych na front w Europie, na Wyspy powróciło ledwie 60 tys.

W artykule mowa o koniach, jednak warto też pamiętać o udziale w Wielkiej Wojnie innych zwierząt: psów, gołębi, a także mułów czy wielbłądów. Film Spielberga, będący ekranizacją książki dla młodzieży, cieszy, bo pokazuje dramatyczny przebieg jednego z największych konfliktów w dziejach ludzkości z perspektywy, jakiej nikt wcześniej nie brał pod uwagę.

Tomasz Jacek Lis

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram