Aż 89 proc. mieszkańców Polski w badaniach wskazuje, że największym źródłem zadowolenia jest dla nich obecnie dobry stan zdrowia. W czasie pandemii COVID-19 co trzeci Polak przyznaje, że nie jest zbyt szczęśliwy lub nie odczuwa szczęścia wcale – wynika z sondażu Ipsos.
Znawcy tematu i eksperci podkreślają, że skutecznym i dostępnym sposobem na poprawę samopoczucia oraz zdrowia jest regularna aktywność fizyczna, która wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia, oraz jest istotnym elementem profilaktyki. Sprzyjać tej aktywności będzie nadchodząca wiosna.
Badania pokazują, że 10 minut aktywności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na odczuwanie szczęścia. I pamiętajmy, im częściej i dłużej korzystamy z ruchu, tym rezultaty są lepsze. Naukowcy z Uniwersytetu Michigan stwierdzili, że osoby, które ćwiczą przez co najmniej 30 minut, kilka dni w tygodniu, są o około 30 proc. bardziej skłonne, by uważać się za szczęśliwe w porównaniu z tymi, którzy poświęcają na aktywność mniej czasu.
W trakcie wysiłku nasz organizm wydziela m.in. dopaminę, czyli hormon motywacji, a także serotoninę, znaną jako hormon szczęścia, który poprawia nastrój i dodaje energii. W tym samym czasie obniża się aktywność struktur mózgu odpowiedzialnych np. za odczuwanie strachu. Mówiąc wprost, podczas treningu wzmacniamy pozytywne emocje, przy jednoczesnej redukcji trudnych emocji takich, jak stres czy lęk – mówi Mateusz Banaszkiewicz, psycholog zdrowia z Uniwersytetu SWPS.
Badania Uniwersytetu SWPS i Państwowej Akademii Nauk wskazują, że ponad połowa Polaków odczuwa lęk i zdenerwowanie z powodu pandemii. Te zmiany i niepokój utrzymują się już bardzo długo. Jeśli sport podnosi nam poziom zadowolenia warto podejmować działania aby poziom szczęścia podnosić jak najczęściej. Podejmując działania prozdrowotne. Tym bardziej, że każdy z nas może wprowadzić w swoją codzienną rutynę czynności, które wzmocnią zdrowie fizyczne i psychiczne.
Z badania MultiSport Index 2020 wynika, że niemal co drugi aktywny fizycznie Polak ćwiczy dziś właśnie dla zdrowia lub poprawy samopoczucia. Według danych Programu MultiSport na przełomie roku zainteresowanie zajęciami jogi online wzrosło czterokrotnie, natomiast wirtualne treningi z serii Body&Mind stały się najczęstszym wyborem użytkowników platformy treningowej Yes2Move w 2021 r.
Badanie MultiSport Index 2020 wykazało również, że 79 proc. aktywnych fizycznie Polaków odczuwa pozytywny wpływ sportu na samopoczucie oraz efektywność. Co ważne ćwiczenia mają istotny wpływ na pracę całego ośrodka nerwowego,stymulują produkcję nowych komórek nerwowych i wspierają nasze zdolności poznawcze. Badanie przeprowadzone przez nawet łagodna aktywność fizyczna w postaci spaceru, wzmacnia pamięć i podnosi kreatywność o 60 proc.
W czasie pandemii, z uwagi na rosnące zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego, Światowa Organizacja Zdrowia zwiększyła zalecenia w zakresie aktywności fizycznej. Dziś osobom dorosłym WHO rekomenduje od 150 do 300 minut wysiłku o umiarkowanej intensywności w tygodniu.
Marta Wróbel