Kochani! Dzisiaj przypada Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji! To święto zostało stworzone, aby zachęcać do kreatywnego i wielodyscyplinarnego myślenia. Dzięki wszechobecnej innowacyjności, wykorzystywany jest potencjał gospodarczy państwa. Właśnie dzięki innowacji, kreatywności, zaangażowaniu oraz przedsiębiorczości rodzi się szansa na powstanie nowych miejsc pracy, wzrostu gospodarczego narodu oraz pojawiają się coraz to nowsze wynalazki ułatwiające codzienne funkcjonowanie.

Jakie wynalazki zawdzięczamy innowacyjnym i kreatywnym Polakom?

  1. Pewnego dnia w 1918 roku Jan Czochralski, będący już wówczas szefem laboratorium metalurgicznego zanurzył stalówkę pióra w zbiorniku z ciekłą cyną, zamiast w kałamarzu. Wtedy zauważył, że metal zastygł w formie cienkiej nici, przyjmując niespotykaną w naturze formę i właściwości. Dzięki doświadczeniom Czochralskiego związanych z pracą w aptece kiedy to w podobny sposób sprawdzano jakość wazeliny zrozumiał, że cynowa nitka, którą przypadkiem stworzył, tak naprawdę. jest pojedynczym krystalicznym tworem. Jak miało się wkrótce okazać, możliwości takiego monokryształu była tak bardzo duże nie wkrótce po odkryciu za sprawą spostrzegawczości, nastąpiło prawdzie bum technologiczne w świecie elektroniki.
  2. W 1893 roku zamordowano Cartera Harrisona wywarło duży na pracę Kazimierza Żeglenia. Duchowny postanowił wynaleźć pancerz, który mógłby chronić ważne osoby przed zamachowcami. I jak powiedział tak zrobił. Zbudowany przez niego materiał był w stanie zatrzymać kule wystrzelone z broni palnej. Pierwsze prototypy były wielokrotnie testowane przez wynalazcę, również na sobie i składały się z tkaniny „Aberdeen”, pod nią mocowano zwierzęcą sierść oraz arkusze impregnowanej jedwabnej tkaniny. Ostatecznie skuteczność pancerza Żegleń potwierdził i przedstawił w 1897 roku. Na drodze do sukcesu pojawił się problem związany z masową produkcją kamizelek, do wykonania ich według projektu potrzebne były specjalne maszyny. Wynalazca spotkał się ze znanym już geniuszem – Szczepanikiem. Podpisali umowę, która zdaniem niektórych osób okazała się krzywdzącą dla Żeglenia. Zgodnie z założeniami spisanymi na umowie zakłady Szczepanika miały opracować sposób masowego wytwarzania pancerzy kuloodpornych. Wkład ze strony Szczepanika okazał się nieoceniony, i choć między wynalazcami doszło do sporu o prawo do tytułowania się twórcą kamizelki kuloodpornej, dziś wspólnie występują w tej roli.
  3. Samo urządzenie, jakim jest lampa naftowa, nie jest wyjątkowym odkryciem dla ludzkości. Jednak samo skonstruowanie jej przez Ignacego Łukasiewicza wymagało otrzymania nafty co się okazało zapalnikiem do rozwoju przemysłu naftowego. Co ciekawe, naukowiec z Zadusznik nie miał w planach budowania lampy, tak naprawdę zajmował się tylko oczyszczaniem ropy naftowej. Efektem tego procesu była czysta nafta. By sprawdzić jakość otrzymanego płynu, Łukasiewicz musiał spalać go w kontrolowanych warunkach, obserwując czy unosi się dym, bowiem czysta nafta nie kopci. Do skonstruowania lampy początkowo chciał użyć istniejących już lamp olejowych, jednak nie wytrzymałyby one przy spalanej nafcie. Dzięki swoim działaniom, na przełomie lat 1852 – 1853 Łukasiewicz dał początek jednej z najpotężniejszych gałęzi współczesnego przemysłu, tworząc paliwo wydajniejsze i tańsze w produkcji niż znane dotychczas oleje.
  4. Henryk Magnuski – był wynalazcą urządzenia, które zmieniło pracę policji czy wojska. W 1939 roku, już jako pracownik Zakładów Radio i Teletechnicznych, został wysłany na szkolenie do Nowego Jorku, gdzie musiał zostać ze względu na wybuch II wojny światowej, w związku z zaistniałą sytuacją zaczął pracować dla Galvin Manufacturing Corporation, która w 1947 roku przekształciła się w znaną dziś Motorolę. Właśnie w tym miejscy wynalazca wymyślił co prawda początkowo wielkie dzisiejsze walkie – talkie. Ważyło 17 kilogramów i nazywało się radiostacją SCR-300 i miało zasięg około 15 kilometrów. Praca Magnuskiego pozwoliła zmienić realia ogromnych wojskowych radiostacji i w pierwszym modelu krótkofalówki znalazły się aż trzy rozwiązania opatentowane przez naszego rodaka. Krótkofalówki rozwijały się dalej i  współcześnie są w nią wyposażane nawet zabawki. To jednak nie jest jedyny wynalazek Magnuskiego. Dodatkowo wynalazł  radiolatarnię, czyli urządzenie, które pomagało pilotom myśliwców odnaleźć lotnisko w złych warunkach pogodowych. Łącznie w swoim życiu opracował aż trzydzieści ważnych dla ludzkości patentów.
  5. Józef Hoffman był jednym z wynalazców, który stworzył coś bardzo istotnego i ważnego dla świata. Z pozoru myślimy, że jest to banał i sprawa oczywista, bo takie urządzenie jest proste i jego działanie jest logiczne jednak  ktoś musiał to opracować i wprowadzić do użycia. O czym mowa? O niczym innym jak o wycieraczkach samochodowych do szyb. Hoffman był bardzo uzdolnionym muzykiem i posiadał umysł naukowca, który pozwolił mu dostrzegać rozwiązania rozmaitych problemów w miejscach, gdzie trudno się ich spodziewać. Wycieraczki samochodowe wymyślił obserwując pracę metronomu. Skonstruowanie urządzenia do przecierania szyby podczas deszczu uczyniło jazdę o wiele bezpieczniejszą a swoją bardzo ważną funkcję spełnia po dziś dzień.

Wydaje mi się, że nie ma lepszego wynalazcy, geniusza i odkrywcy niż właśnie kreatywność, innowacyjność i szybki, spostrzegawczy umysł. Dlatego warto cały czas rozwijać swój umysł i dążyć do samodoskonalenia każdego dnia. Kto wie… może kiedyś będą pisali artykuły o Was, jako o zasłużonych i znanych wynalazcach dla całego świata? 🙂

Miłego dnia!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram