U mężczyzn, poziom testosteronu zmniejsza się wraz z wiekiem. Wpływa to na seksualność, witalność, ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Czy można suplementacją diety poprawić sytuację?

Belgijskie centrum informacji farmakologiczno–terapeutycznej (CBIP) zebrało wyniki 7 badań realizowanych na ten temat, w tym seniorów o niskim poziomie testosteronu. Przez rok suplement był stosowany u połowy uczestników badania, druga połowa brała zaś placebo. Co wykazały badania?

Funkcje seksualne, fizyczne i witalność. Nie zauważono większej różnicy pomiędzy grupami jeśli chodzi o witalność i funkcje fizyczne. Natomiast w przypadku sprawności seksualnej zaobserwowano niewielką poprawę w grupie zażywającej testosteron (niewiele ponad 0,5 punktu, w skali 0 – 12). CBIP podaje, że u mężczyzn o niskim poziomie testosteronu, z nadwagą lub nadciśnieniem zamiast posiłkować się suplementami należałoby przede wszystkim zrzucić nadmierne kilogramy i zadbać o ciśnieni, bo to one mogą obniżać libido i osłabiać kondycję fizyczną.

• Funkcje poznawcze. Nie zauważono poprawy pamięci czy innych funkcji poznawczych u pacjentów zażywających suplement z testosteronem. Centrum badawcze zaznacza jednak, że czas trwania eksperymentu mógł  być za krótki, aby w pełni ocenić zmiany w tych obszarach.

Gęstość kości. Rezultaty badań pokazują wzrost gęstości gości u mężczyzn stosujących dodatkowy testosteron, głównie w kręgach tułowia. Nie udowodniono jednak, że takie leczenie zmniejszyłoby ryzyko złamań.

Anemia. Zauważono wzrost poziomu hemoglobiny u ponad 50% pacjentów z anemią o nieokreślonej przyczynie u mężczyzn zażywających testosteron. Znaczenie kliniczne nie jest jednak do końca jasne.

Ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Nie zanotowano żadnej większej zmiany w tej kwestii. Jednak w podgrupie o podwyższonym ryzyku (nadwaga, nadciśnienie, palenie papierosów, cukrzyca typu 2) zauważono wzrost blaszek miażdżycowych u mężczyzn zażywających testosteron, co mogłoby prowadzić do jeszcze większego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

CBIP podsumowuje, że na podstawie dostępnych elementów, nie ma powodów by zalecać suplementację testosteronem i należy zwrócić szczególną uwagę na niejasności w przypadku ryzyka chorób układu sercowo- naczyniowego. Na ten temat prowadzone są dokładniejsze badania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 12 lat. Pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako redaktorka portalu o tematyce rozrywkowej. Doświadczenie dziennikarskie zdobywała w portalu dla kobiet oraz w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu www.senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Lubi rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram