Syndrom oka biurowego czy syndrom widzenia komputerowego, z ang. Computer Vision Syndrome CVS, to zespoły objawów wywołanych wydłużoną (ponad 2 godziny dziennie w przypadku braku przerw) pracą przed monitorem komputerowym, tabletem, smartphonem, czy innym urządzeniem cyfrowym w klimatyzowanych oświetlonych światłem sztucznym pomieszczeniach. Syndrom ten wg. badań dotyczyć może nawet 80% pracowników biurowych spędzających wiele godzin przed monitorem komputerów i jest bardziej nasilony u osób z niepełną korekcją oraz nieskorygowaną wadą wzroku.

Wg. raportu Health Check ponad 1/5 osób pracujących uskarża się na problemy związane z ze wzrokiem. Wynik ten nie jest zaskakujący – wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów – niestety wielogodzinna praca w sztucznym oświetleniu, z biskich odległości nie jest fizjologiczna dla naszych oczu.

Jednym z pierwszych symptomów CVS jest tzw. „czerwone oko”: odczucie dyskomfortu, piasku pod powiekami, pieczenia czy zmęczenie oczu. Objawy te spowodowane są wysychaniem powierzchni oka powstającymi przez zmniejszoną częstotliwość mrugania indukowaną wielogodzinnym wpatrywaniem się w ekran monitora komputerowego. Ponadto wielogodzinna praca z bliskich odległości powoduje zaburzenia akomodacji, które manifestują się wrażeniem zamglenia obrazu, czy zaburzeniami ostrości wzroku. Kolejnymi objawami są bóle oczu, głowy, karku i kręgosłupa, światłowstręt, spadek kontrastu, zaburzeniem widzenia barwnego, a także uczucie napięcia emocjonalnego i niepokoju. Częstotliwość wystąpienia tych objawów rośnie wraz z ilością czasu przeznaczonego na użytkowanie urządzeń cyfrowych. Wiele z tych objawów ustępują wraz z zakończeniem pracy.

Ważnym elementem nie tylko profilaktyki CVS, ale także kontroli progresji krótkowzroczności poza okresowymi, corocznymi kontrolami okulistycznymi jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera. American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się co w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m). Niezwykle ważne jest także stosowanie codziennej higieny brzegów powiek, kropli nawilżających oraz pełnej korekcji wraz z odpowiednimi filtrami.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram