Według danych Elab Education Laboratory liczba Polaków studiujących na zagranicznych uczelniach może co roku wzrastać o 15%. Jednak w dobie pandemii i nauki zdalnej wielu studentów zdecydowało się zostać w Polsce i stąd uczestniczyć w zajęciach na brytyjskich, niemieckich czy austriackich uczelniach.

Studenci, którzy zostali w domu wskazują, że w wyniku pandemii i związanych z nią ograniczeń zostali pozbawieni tego, co najbardziej cenili w studiowaniu za granicą – możliwość zdobywania i wymiany doświadczeń w międzynarodowym środowisku. Jako ciekawostkę ambasadorzy programu Go4Poland podają fakt, że przed pandemią wielu Polaków chciało zostać po studiach za granicą, na chociażby 1-2 lata pracy. Obecnie ci, którzy wyjechali do Polski, planują już w niej zostać, dokończyć studia zdalnie i nie wracać do pracy na zachodzie. Szczególnie do nich, ale i do pozostałych Polaków studiujących za granicą kieruje swoje działania Fundacja GPW, w ramach programu „Go4Poland – wybierz Polskę!”.

W tym roku odbywa się już VI edycja „Go4Poland – wybierz Polskę!”. Programu, w ramach którego największe polskie firmy i instytucje oferują Polakom studiującym za granicą letnie staże, warsztaty, program mentoringowy z udziałem wybitnych menedżerów. Wszystkie działania mają na celu zachęcenie młodych, zdolnych Polaków, by po ukończeniu zagranicznych studiów wrócili do kraju i tu rozwijali swoje kariery. W tegorocznej edycji udział wezmą m.in.: GPW, PZU, KGHM, Aventis Capital, Epeer, TGE, BondSpot, IZFiA, KDPW, BSP. Wszystkie szczegóły rekrutacji na staże znajdują się na portalu: go4poland.pl.

„Podczas tegorocznej edycji otworzyliśmy się również na Polonię, studentów uczestniczących w Programie Stypendialnym im. Generała Władysława Andersa. W naszych działaniach przewidzieliśmy dodatkową pulę miejsc dla studentów mających polskie korzenie, korzystających z tego programu w ramach Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej” – dodaje Eliza Czapska, koordynatorka Programu „Go4Poland – Wybierz Polskę” w Fundacji GPW.

W tym roku będzie też kontynuowana inicjatywa Letniej Szkoły Giełdowej Go4Poland, czyli 7-dniowy cykl elitarnych spotkań, warsztatów, wykładów o tematyce z zakresu rynku kapitałowego, bankowości, NewConnect, nowych technologii wykorzystywanych na rynku finansowym. Ta oferta kierowana jest do 35 najlepszych laureatów Go4Poland, który przejdą dodatkową rekrutację. Zapisy trwają do 20 czerwca. Wszystkie informacje o rekrutacji do programu, dostępnych w tym roku stażach i naborze do Letniej Szkoły Giełdowej są dostępne na stronie www.go4poland.pl – portal ten łączy ze sobą Polaków studiujących za granicą i polskie firmy, chcące inwestować w młodych, ambitnych pracowników o międzynarodowym doświadczeniu.

Marta i Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram