Obecne czasy są trudne dla każdego z nas. Żyjemy w stresie spowodowanym panującą pandemią, codziennie boimy się o siebie i swoich bliskich. Ostatnio jednak zauważono, że wzrosła liczba pacjentów stomatologicznych. Czy jest to skutkiem panującego wirusa Covid-19?

Stres wpływa na zęby

Jak się okazuje, wpływ na kondycję naszych zębów ma zgrzytanie spowodowane stresem. American Dental Association podaje, że przez pandemię aż o 59% wzrosły przypadki zgrzytania zębami, o 53% przypadki urazów zębów takie jak pęknięcia czy złamania a także również o 53% wzrosły objawy spowodowane zaburzeniami skroniowo-żuchwowymi jak np. ból szczęki przy gryzieniu lub przeskoki w stanie skroniowo-żuchwowym.

Jak się okazuje najbardziej podatne na urazy zębów są kobiety w wieku 35-55 lat. Stwierdzono to na podstawie badania przeprowadzonego na grupie 1800 osób z Polski i Izraela. Autorzy badania są pewni, że ma to podłoże psychoemocjonalne i jest związane z panującą pandemią.

Monika Stachowicz, stomatolog z Centrum Periodent w Warszawie mówi:

Nie od dziś wiadomo, że zdrowie jamy ustnej jest silnie powiązane ze zdrowiem ogólnym. Nagły wzrost liczby pacjentów zgłaszających takie objawy to przede wszystkim efekt stresu, który może odbić się na kondycji naszych zębów i pogłębić dotychczasowe problemy. Z pewnością pandemia i stres z nią związany są dodatkowym katalizatorem.

Konsekwencje bruksizmu, czyli zgrzytania zębami będą ukazywały się szczególnie u osób starszych, u których szkliwo z wiekiem staje się bardziej kruche i podatne na urazy.

Dbajmy o nasz uśmiech

Regularne wizyty u dentysty są bardzo ważne, aby zachować dobrą kondycję naszego uśmiechu. Należy także próbować kontrolować swoje emocje aby ograniczyć bruksizm. Jednak nocą ciężko jest nam dbać o zdrowe nawyki. Dlatego można wspomóc się specjalnymi nakładkami przygotowanymi przez protetyka dentystycznego. Nakładki takie zakłada się przed snem, pomagają one zahamować nadaktywność mięśni i tym samym zapobiec ścieraniu się zębów.

Więcej na temat urazów zębów oraz zapobiegania im dowiemy się w gabinecie dentystycznym. Dbajmy o nasze uśmiechy i dzielmy się nimi ze wszystkimi dookoła 🙂

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram