Mniej niż połowa kobiet powyżej siedemdziesiątego roku życia, które ankietowano w Wielkiej Brytanii, zdawała sobie sprawię, jakie są pierwsze oznaki raka piersi.

Sondaż przeprowadzony w Wielkiej Brytanii ujawnił, że kobiety powyżej siedemdziesiątego roku życia, poza guzkiem, nie są wstanie wskazać, jakie inne symptomy wywołuje ta choroba. Częściej zwlekają też z wizytą u lekarza po jego pojawieniu się.

Kampania przeprowadzona przez tamtejszą służbę zdrowia ostrzega kobiety, aby te udały się do lekarza, jeśli zauważą wszelkie zmiany na piersi, takie jak guzek, zmiany na sutku, skórze czy w kształcie piersi.

Jenny Harries z Public Health England przyznała: „Chcemy, aby panie powyżej siedemdziesiątki były świadome swoich piersi, rozpoznawały wszelkie zmiany i zauważały niepokojące symptomy jednocześnie pamiętając, że ryzyko zachorowania nie mija w tym wieku”.

Statystyki pokazują, że w Wielkiej Brytanii 9500 kobiet każdego roku umiera z powodu raka piersi, a ponad połowa (5400) ma powyżej 70 lat.

Sara Hiom z Cancer Research oraz dyrektor diagnoz dodała: „Ta kampania podkreśla dwa istotne fakty, które nie są powszechnie znane – że rak piersi to nie tylko odczuwalne guzki oraz że starsze kobiety są w największym stadium ryzyka. Mamy nadzieję, że ostatni sondaż zachęci kobiety, szczególnie te starsze, aby informować swoich lekarzy o nietypowych albo utrzymujących się zmianach w piersiach, niezależnie od tego czy jest to guz czy inna oznaka. Wczesna diagnoza, bez względu na wiek, zazwyczaj czyni raka piersi znacznie łatwiej wyleczalnym”.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram