Nie wszystkie obszary mózgu słabną z wiekiem – niektóre pozostają wciąż w świetnej formie i są porównywalne z tymi u młodych osób.

Co najmniej jedna część ludzkiego mózgu może zachować swoją sprawność funkcjonowania tak, by nie słabła ona z wiekiem, jak w wielu innych przypadkach. Do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu w Adelaide, położonego na południowym wybrzeżu Australii. Podczas badań porównano wyniki 60 osób. Starych i młodych. Sprawdzano stopień ich wzrokowej i bezwzrokowej orientacji przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w naszym życiu. Wymaga jej nie tylko jazda samochodem, ale też zwykłe chodzenie czy wykorzystywanie przedmiotów takich jak klucze.

Jak mówi doktor Joanna Brooks, te badania dowodzą, że starsi i młodzi dorośli mają podobną percepcję, jeśli chodzi o postrzeganie wzrokowe i bezwzrokowe w zakresie orientacji przestrzennej. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby w pierwszej grupie były pomiędzy 18., a 38. rokiem życia. Do drugiej grupy dobierano osoby w przedziale wiekowym od 55 do 95 lat.

Podczas badań dało się zauważyć pewne różnice – w starszej grupie czas reakcji był z oczywistych względów wydłużony. Pewne bodźce pozostawały jednak odbierane tak samo. Doktor Brooks zauważa, że te odkrycia zmieniają współcześnie funkcjonujący obraz starzejącego się mózgu i rzucają nowe światło na ten temat.

Teraz pozostało stwierdzić, dlaczego niektóre obszary mózgu pozostają bardziej podatne na starzenie od innych.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram