Nie wszystkie obszary mózgu słabną z wiekiem – niektóre pozostają wciąż w świetnej formie i są porównywalne z tymi u młodych osób.
Co najmniej jedna część ludzkiego mózgu może zachować swoją sprawność funkcjonowania tak, by nie słabła ona z wiekiem, jak w wielu innych przypadkach. Do takiego wniosku doszli badacze z Uniwersytetu w Adelaide, położonego na południowym wybrzeżu Australii. Podczas badań porównano wyniki 60 osób. Starych i młodych. Sprawdzano stopień ich wzrokowej i bezwzrokowej orientacji przestrzennej. Jest ona niezwykle istotna w naszym życiu. Wymaga jej nie tylko jazda samochodem, ale też zwykłe chodzenie czy wykorzystywanie przedmiotów takich jak klucze.
Jak mówi doktor Joanna Brooks, te badania dowodzą, że starsi i młodzi dorośli mają podobną percepcję, jeśli chodzi o postrzeganie wzrokowe i bezwzrokowe w zakresie orientacji przestrzennej. Należy przy tym zaznaczyć, że osoby w pierwszej grupie były pomiędzy 18., a 38. rokiem życia. Do drugiej grupy dobierano osoby w przedziale wiekowym od 55 do 95 lat.
Podczas badań dało się zauważyć pewne różnice – w starszej grupie czas reakcji był z oczywistych względów wydłużony. Pewne bodźce pozostawały jednak odbierane tak samo. Doktor Brooks zauważa, że te odkrycia zmieniają współcześnie funkcjonujący obraz starzejącego się mózgu i rzucają nowe światło na ten temat.
Teraz pozostało stwierdzić, dlaczego niektóre obszary mózgu pozostają bardziej podatne na starzenie od innych.