Okazuje się, że kibicowanie – nawet przed telewizorem, może być stresujące dla serca, ponieważ powoduje przyspieszenie jego rytmu porównywalne do umiarkowanego lub dużego stresu.

Kanadyjscy naukowcy (Royal West Academy) zebrali grupę kibiców hokeja na lodzie w wieku 36-56 lat i badali ich tętno podczas meczu na stadionie oraz przed telewizorem. Intensywność reakcji i stres fizyczny, były widoczne na monitorze. Co stwierdzono?

Tętno wzrastało średnio aż o 92% podczas meczu. Zaobserwowano różnicę między kibicowaniem w domu (+75%) i „na żywo” (+110% a nawet więcej). Podobnie – stres fizyczny serca był większy (duży) na stadionie niż przed tv (umiarkowany).

Największy wzrost tętna można było zaobserwować przy zdobyciu bramki faworytów lub przeciwników oraz w dogrywkach. Nawet jeśli wyniki różnią się między sobą (w zależności od fazy meczu i jego przebiegu) – można stwierdzić, że takie reakcje mają miejsce w przypadku każdego sportu.

Autorzy eksperymentu nie posunęli się co prawda do stwierdzenia, że kibicowanie jest szkodliwe dla serca, jednak pamiętajmy, że bardziej wrażliwi mogą odczuć jego negatywne skutki.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram