Toruń, 2 września 2020 r. HIV – ten skrót i idące za nim zagrożenie nadal budzą lęk. A przecież, dzięki nowoczesnym terapiom antyretrowirusowym, zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności to już nie wyrok śmierci, a choroba przewlekła, z którą można dobrze żyć do starości. Trzeba tylko ściśle stosować się do zaleceń lekarza i dbać o siebie. Ponownie przypominać o tym będzie w czasie spotkania dla osób seropozytywnych toruńska Fundacja Parasol. Dzięki wygranej w konkursie Pozytywnie Otwarci, finansowanym przez Gilead Sciences Poland, Fundacja organizuje w Toruniu spotkania dla osób zakażonych HIV z lekarzami, terapeutami oraz dietetykami.

Najnowsze dane NIZP-PZH pokazują, że liczba zakażeń HIV w naszym kraju rośnie. Zgodnie z danymi zbiorczymi z miesięcy styczeń – grudzień 2019 (które mogą różnić się od danych całorocznych) w ubiegłym roku odnotowano 1615 nowych zakażeń. Przez cały rok 2018 było ich 1275. Codziennie 3-5 osób dowiaduje się w Polsce o swoim seropozytywnym statusie. Dla wielu jest to szok. Niemal wszyscy zadają sobie pytanie „jak dalej żyć?”. I właśnie odpowiedzi na te wątpliwości mają posłużyć warsztaty realizowane przez toruńską Fundację Parasol. Ich uczestnicy będą mogli porozmawiać z lekarzem specjalistą, wziąć udział w warsztatach rozwoju osobistego prowadzonych przez terapeutkę i psycholog oraz relaksacyjnych zajęciach jogi pomagających pokonać stres. Równie ważna jest możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi uczestnikami spotkania.

„Chcemy, aby osoby zakażone HIV przestały uważać, że już nie powinny oczekiwać niczego od życia. Żeby znowu zadbały o siebie, swoje zdrowie, kontakty towarzyskie, o swoje życie. Wykorzystujemy w projekcie sprawdzone działania – bezpośrednie spotkania ze specjalistami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 5 września w Toruniu” – powiedział Andrzej Olczyk z Fundacji Parasol. „Będzie to już drugie spotkanie w tym roku. Oczywiście zorganizujemy je pod rygorem epidemiologicznym.”

Rozwinięciem dotychczas stosowanej przez stowarzyszenie formuły spotkań warsztatowych jest zorganizowanie zamkniętej grupy wsparcia w mediach społecznościowych, do której mogą przyłączać się również inne osoby zakażone. Jak mówi Andrzej Olczyk: „Grupa utworzona przez osoby z marcowego spotkania działa bardzo prężnie, dopingując się w osiąganiu wyznaczonych celów, nawet jeśli jest to coś z pozoru tak nieosiągalnego dla szarego zjadacza chleba jak przejechanie 10 tysięcy kilometrów na rowerze!”

„Dzięki nowoczesnym lekom, z zakażeniem HIV można żyć do starości, jak z każdą chorobą przewlekłą, która z powodzeniem poddaje się terapii. Fundacja Parasol przypomina o tym podczas bezpośrednich spotkań z najbardziej zainteresowanymi. Co więcej, organizatorzy zadbali o to, aby samo spotkanie nie oznaczało końca motywacji – stąd koncepcja wykorzystania mediów społecznościowych. Są to bardzo cenne działania pomagające osobom HIV+ prowadzić normalne zdrowe życie, a między innymi to właśnie jest zadaniem naszego konkursu” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram