Pracownicy domów opieki na całym świecie próbują spersonalizowanych list odtwarzania muzyki, aby pomóc seniorom poradzić sobie z dezorientującym, niepokojącym doświadczeniem życia z chorobą Alzheimera i pokrewnymi demencjami. 

Teraz mogą spojrzeć na wyniki pierwszego, obszernego badania, aby porównać kluczowe wyniki w domach, które wdrożyły zindywidualizowany program muzyczny o nazwie MUZYKA i PAMIĘĆ.

Ocena przeprowadzona przez Brown University wykazała, że ​​po przyjęciu programu, mieszkańcy z demencją znacznie rzadziej zaprzestawali przyjmowania leków przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych oraz znacznie rzadziej zachowywali się w sposób destrukcyjny w porównaniu z osobami mieszkającymi w zwykłych domach opieki.

To obiecujące. To pierwszy krok do zrozumienia, że ​​mogą istnieć ulepszenia, które można przypisać tej interwencji – powiedziała autorka badania, Rosa Baier, profesor zwyczajny w Brown University of Public Health.

Baier zauważyła, że wielu ekspertów wzywa do ograniczenia stosowania leków przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych poprzez ogólnokrajową kampanię prowadzoną przez Medicare.

Dostawcy szukają niefarmakologicznych interwencji w celu radzenia sobie z zachowaniami związanymi z demencją – powiedziała.

Wyniki badania wzmacniają również osobiste raporty wśród opiekunów i członków rodziny, w tym te prezentowane w filmie dokumentalnym „Alive inside”, sugerującym, że spersonalizowana muzyka pomaga pacjentom nawet wtedy, gdy ich demencja jest bardzo zaawansowana. Jak stwierdził współautor badania Kali Thomas, jego rodzina przetestowała działanie niestandardowej listy odtwarzania na wujku z demencją i zobaczyła, że ​​czuł on się bardziej swobodnie po wysłuchaniu ulubionej muzyki, w tym artystów: Merle Haggard i Johnny’ego Casha.

Kiedy wkładaliśmy na jego uszy słuchawki, jego oddech się uspokajał, a jego wykrzywiona twarz była rozluźniona – powiedział Thomas.

Poprawa zachowania wśród seniorów była przeogromna: tempo redukcji problemów z zachowaniem i ogólnym samopoczuciem, spadło o kilkanaście procent. 

Jeśli szukasz opieki dla bliskiej osoby, skorzystaj z możliwości, jakie daje MEDI-system. Lista korzyści jest bardzo długa. Na pierwszy plan wysuwa się oczywiście całodobowa opieka zdrowotna, ale równie istotne jest również towarzystwo rówieśników, co w przypadku seniorów, ma bardzo duże znaczenie. Świętowanie urodzin, imienin, terapia zajęciowa czy ćwiczenia usprawniające w grupie, wpływają bardzo korzystnie na kondycję fizyczną, ale również na samopoczucie. Wspólne śpiewanie i tańce potrafią zdziałać cuda. Podobnie jak zwierzęcy terapeuci. Więcej informacji uzyskasz na: MEDI-system.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram