Rocznie z powodu udaru umiera 6 milionów ludzi, co czyni ten niebezpieczny stan trzecią najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Kolejne 5 milionów ofiar udaru jest trwale niepełnosprawnych. 

Podczas udaru, mózg doświadcza przedłużonego braku dostępu do tlenu. Czasami jest to spowodowane problemami z głównymi krwionośnymi drogami ciała – głównymi tętnicami i sercem, czasami zaś przyczyna leży w naczyniach krwionośnych samego mózgu.

Niezależnie od patogenezy, przy udarze komórki mózgu nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu i próbują „nadrobić” to, przechodząc na beztlenową metodę karmienia – beztlenową glikolizę. Przy pomocy glikolizy, mózg radzi sobie z brakiem składników odżywczych, ale produkty uboczne tego procesu tworzą kwaśne środowisko w neuronach, które niszczy komórki. Śmierć neuronów w przypadku udaru prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji i często uniemożliwia pacjentom odzyskanie funkcji motorycznych i poznawczych.

Do tej pory na rynku nie było leków, które mogłyby skutecznie chronić neurony przed obumieraniem po udarze. Australijscy naukowcy odkryli niedawno, że trucizna pająka Hadronyche infensa, zdolna zabić człowieka w ciągu 15 minut, zawiera nieszkodliwy składnik, który można wykorzystać do utrzymania życia neuronów w dotkniętym udarem mózgu. Peptyd z jadu pająka, zwany Hi1a, okazał się bardziej skuteczny niż inne formy leczenia.

Stwierdzono, że Hi1a blokuje reakcję komórki na cząsteczki kwasu i zapobiega niszczeniu neuronów. Eksperymenty na szczurach wykazały, że wstrzyknięcie Hi1a bezpośrednio do mózgu, poprawia stan zwierzęcia po udarze i przyczynia się do przywrócenia funkcji motorycznych, nawet jeśli lek został wstrzyknięty do mózgu 8 godzin po udarze. Autorzy badania przygotowują się do publicznego testowania Hi1a. Badania potrwają około dwóch lat.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram