Eksperci z Uniwersytetu Loma Linda w Kalifornii sugerują, że śmiech przynosi wiele korzyści dla osób starszych. Zgodnie z badaniem, pomaga on zachować im czysty umysł i dobrą pamięć aż do późnej starości.

Podczas stresu, w organizmie wytwarzany jest kortyzol. Hormon ten ma szkodliwy wpływ na całe nasze ciało, w tym na mózg. Stale przeżywany stres powoduje przedłużającą się depresję, zmniejszoną pamięć i zdolność uczenia się.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem osób starszych. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Niektórzy przed badaniem obejrzeli zabawny film, a inni nie. Okazało się, że pozytywne nastawienie pomogło wolontariuszom z pierwszej grupy, lepiej poradzić sobie z pytaniami. Wyniki testów były związane z poziomem kortyzolu we krwi. Najlepsze odpowiedzi na pytania udzielili ludzie o niskim poziomie tego hormonu.

Eksperci proponują wprowadzenie “terapii śmiechem” dla osób starszych, w celu poprawy jakości ich życia i zmniejszenia częstości występowania depresji w tej grupie.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od 12 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet a także w serwisie popularnonaukowym. Prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej, współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W portalu senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia rozmowy z ludźmi, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram