4k-assassins-creed-origins-bayek-vs-war-elephant-1614

Słonie bojowe


 

Zwierzęta od zawsze towarzyszyły ludziom. Najpierw zaczęto je hodować, by w ten sposób uzyskać mleko, mięso czy wełnę. Później wykorzystywano je też do innych celów, takich jak transport czy konflikty wojenne. Jednym ze zwierząt wykorzystywanych bojowo od czasów starożytnych były słonie.

Zwierzęta te, chociaż z natury płochliwe, idealnie nadawały się jako straszak lub swego rodzaju taran, który siał popłoch wśród wrogów. Tak było chociażby w bitwie pod Gaugamelą (331 p.n.e.), gdy wojska Aleksandra Wielkiego starły się z Persami, którzy w swoich szeregach mieli słownie. Chociaż Macedończycy ostatecznie zwyciężyli- słonie zrobiły na nich ogromne wrażenie.

Experienced and medical council registered practitioner, who aren’t recommended to engage in sexual activity. This is a medication popular with physicians to treat men suffering from erectile dysfunction, as an American resident. It is best to seek medical advice before continuing on use.

Słoń bojowy nie był jednak wdzięcznym narzędziem walki, gdyż łatwo się płoszył i był dość oporny na komendy. Dlatego w starożytności posuwano się nawet do upijania tych zwierząt winem, by były odważniejsze i bardziej nieprzewidywalne. Skutki tego typu działań bywały różne, gdyż czasami odurzone słonie tratowały na polu walki swoich, a nie przeciwnika. Najbardziej znanym epizodem w historii z użyciem słoni był ich udział w kampanii Kartagińczyków pod wodzą Hannibala przeciwko Rzymianom. Słynny marsz przez Alpy zakończył się dla większości zwierząt tragicznie, gdyż trudy wędrówki a także warunki atmosferyczne spowodowały, że do Rzymu dotarły ledwie trzy osobniki spośród 37, które wyruszyły. Także w bitwie pod Zamą (202 r. p. n. e.) słonie bojowe nie pomogły Kartagińczykom, którzy ponieśli sromotną klęskę w walkach z Rzymianami.

Bardziej niż na polu walki słonie sprawdzały się jako środek transportu, gdyż dzięki swojej sile mogły przenosić różne ciężkie sprzęty niezbędne w kampanii wojennej. Ponadto w czasie bitew na grzbietach zwierząt umieszczano łuczników, którzy skuteczniej mogli razić strzałami przeciwników.

Wraz z rosnąca popularnością broni palnej używanie słoni bojowych przestało być efektywne. Najprawdopodobniej ostatni raz brały one udział w walkach w XVIII wieku w Azji.

Tomasz Jacek Lis

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od 12 lat. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu portalach - od medycznych, przez kobiece, po serwisy popularnonaukowe. Współpracowała z działem zdrowotnym w Wirtualnej Polsce, redagowała portal dla rodziców oraz serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to medycyna, profilaktyka i zdrowy styl życia. Szczególny nacisk kładzie na rzetelne informowanie i edukowanie czytelników w trudnych tematach prozdrowotnych.
Zmień czcionkę
instagram