Poznajcie pannę Phryne Fisher. Jeśli jeszcze o niej nie słyszeliście, wyjaśniamy: to taki australijski Hercules Poirot w spódnicy (bardzo szykownej spódnicy). Jej kryminalne przygody możecie śledzić w serialu wyprodukowanym przez stację ABC1.

Lata 20 ubiegłego wieku. Panna Fisher wraca do rodzinnego Melbourne i od razu trafia w sam środek morderczej intrygi. I tak jest właściwe w każdym odcinku. A każdy odcinek to istna uczta dla oczu.

Serial powstał w oparciu o cykl powieści autorstwa Kerry Greenwood. Realia z jej książek zostały wiernie odzwierciedlone w serialowej adaptacji. Dość powiedzieć, że większość rekwizytów, które “zagrały” w kolejnych odcinkach to oryginalne, kunsztownie wykonane przedmioty z epoki. Dodajmy do tego jeszcze drobiazgowo odtworzone wnętrza i stylową garderobę. Naprawdę jest na co patrzeć.

Jednak nie tylko scenografia i kostiumy uwodzą widza. Siłą serialu jest przede wszystkim postać tytułowej bohaterki.

Phryne Fisher jest kobietą na wskroś nowoczesną; umie prowadzić samochód i latać samolotem. Nie boi się uwodzić mężczyzn. To raczej oni powinni mieć się przed nią na baczności. Choć jest zamożna i należy do miejscowej socjety, sercem pozostaje po stronie biednych i mniej uprzywilejowanych, przede wszystkim kobiet. Jest przy tym niezwykle inteligentna, odważna i nieustępliwa.

W postać Phryne Fisher wcieliła się australijska aktorka Essie Davis, w Polsce raczej mało znana. Miłośnicy horrorów mogą ją kojarzyć z filmu “Babadook”.

Do tej powstały 3 sezony serialu. Dwa pierwsze liczą po 13 odcinków. Trzeci – 8. Każdy odcinek trwa ok. 60 minut.

Warto dodać, że w tym roku ruszyła produkcja pełnometrażowego filmu kinowego. I jeśli wszystko dobrze pójdzie “Pannę Fisher i Kryptę Łez” obejrzymy w połowie 2019.

W Polsce “Zagadki kryminalne panny Fisher” możecie oglądać w Telewizji Ale Kino+ oraz na platformie streamingowej Netflix.

Redakcja

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redakcja

Zmień czcionkę
instagram