Od razu ostrzegamy: to nie jest serial dla wszystkich. „Grace i Frankie” to dość frywolna, ale też nie pozbawiona subtelnego humoru, opowieść o dwóch kobietach, które dowiadują się, że ich mężowie mają romans. Ze sobą.

Wkrótce panowie odchodzą od żon. One zaś muszą ułożyć sobie życie na nowo. A nie jest to łatwe, kiedy ma się 70 lat. Tym bardziej, że do tej pory kobiety raczej nie darzyły się sympatią. Teraz jednak muszą się wspierać. To je do siebie zbliża. Tak bardzo, że postanawiają razem zamieszkać.

Jednak wspólnie życie nie jest łatwe. Grace Hanson (w tej roli świetna – jak zawsze – Jane Fonda)  to typowa przedstawicielka amerykańskiej klasy średniej – dość konserwatywna i zasadnicza. Lubi mieć wszystko pod kontrolą. Planowanie to jej specjalność. Tymczasem Frankie Bergstein (równie znakomita Lily Tomlin) jest spontaniczna, żywiołowa i wiecznie zaangażowana w rozmaite inicjatywy  społeczne. Mówiąc w skrócie, Grace i Frankie są jak dwa żywioły – ogień i woda – które się wzajemnie uzupełniają i równoważą.

I najwyraźniej to im służy, bo stopniowo wychodzą na prostą. Pomaga im również wspólny biznes, który postanowiły otworzyć. Jaki? O, nie – tego nie zdradzimy. Musicie sami zobaczyć. Gwarantujemy: będziecie zaskoczeni. I to bardzo.

A gdzie w tym wszystkim frywolność? “Grace i Frankie” to serial komediowy. Amerykański serial komediowy. A to oznacza, że dla scenarzystów nie ma tematów tabu. Z całą pewnością nie jest nim seks po siedemdziesiątce. Zarówno Grace, jaki i Frankie nie zamierzają z niego rezygnować. Nie obawiajcie się jednak; w tym przypadku granice dobrego smaku nie zostały przekroczone. Twórcy serialu wiedzą, kiedy i co pozostawić wyobraźni widzów. Zaś sam temat został przedstawiony lekko i dowcipnie.

Na koniec dodajmy jeszcze  tylko, że pomysłodawczynią serialu jest Marta Kauffman. To jej zawdzięczamy m.in. “Przyjaciół” – najpopularniejszy sitcom wszech czasów.

W Polsce “Grace i Frankie” obejrzycie na platformie Netflix. Dostępne są 4 sezony, każdy składa się z 13 odcinków. Produkcja piątej serii  właśnie trwa.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redakcja

Zmień czcionkę
instagram