Patrząc na współczesne realia i modę, większość ludzi stawia na nowoczesność. Jednak istnieje też część społeczeństwa, która pasjonuje się oraz kolekcjonuje stare przedmioty. Słowo „kolekcjonowanie” głównie kojarzy nam się z nabywaniem dużej liczby przedmiotów, które zostały wytworzone kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Dla osób starszych posiadanie antyków jest swojego rodzaju pamiętnikiem. Nie są zwolennikami ich sprzedawania, ponieważ urokiem starych przedmiotów jest właśnie wiążąca się z nimi historia oraz wspomnienia, które zostają z nami do końca życia.

Jak można zauważyć w domach naszych dziadków, wystrój nieco różni się od mieszkań młodego pokolenia. Ludzie starsi lubią klasyczne rzeczy oraz prostotę. Na sufitach często wiszą duże, szklane żyrandole, na ścianach umieszczone są piękne obrazy i zdjęcia dzieci i wnuków, a w pomieszczeniach znajdują się solidne drewniane szafy i komody. Taki wystrój nie tylko oddaje klimat, ale również sprawia, że możemy poczuć się bardzo rodzinnie, ciepło i otworzyć w takim miejscu historię związaną z tymi przedmiotami. Starsi ludzie mają szczególny sentyment do pamiątek na przykład posiadają różnorodną kolekcję monet, klaserów, odznak wojskowych, ale również często odziedziczają wartościowe przedmioty, które należały do ich rodów na przykład zegary, różnorakie figurki, ale także biżuteria.

NIe bez powodu się mówi, że meble są jak wino – im starsze tym lepsze. 🙂

Starsze społeczeństwo zdecydowanie należy do osób tradycyjnych. Odziedziczenie wartościowych skarbów jest dla nich bardzo ważne, dlatego przekazują je z pokolenia na pokolenie w ten sposób możemy obserwować gdzieniegdzie stare przepiękne kolekcje mebli, obrazów oraz innych drobiazgów, które mają zarówno wartość historyczną, materialną i co najważniejsze sentymentalną.

 

Lena Lewandowska

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram