Autobusy miejskie to powszechny i łatwo dostępny środek transportu. Szczególnie ci seniorzy, którzy nie posiadają prawa jazdy bądź własnego auta dzięki komunikacji miejskiej mają ułatwioną możliwość pojechania do lekarza czy też na zakupy.
W Polsce pojawił się pomysł wprowadzenia autobusów gazowych – byłoby to ekologiczne i tańsze rozwiązanie dla transportu miejskiego. Niedawno odbyła się debata zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Komunikacji Miejskiej (IGKM), na której został poruszony właśnie temat przyszłościowej komunikacji miejskiej. Dyrektor ds. rozwoju IGKM Marcin Żabicki podkreślił, że do miast wchodzi coraz więcej autobusów elektrycznych, jednak należy wykorzystać posiadany potencjał.
Dzisiejsze czasy jednak uczyniły sporo zmian w transporcie publicznym. W obliczu pandemii wprowadzone zostały ograniczenia, limity osób mogących przebywać w jednym autobusie czy tramwaju. Z tego względu sporo osób, w tym seniorów zdecydowała się na własny samochód. Myślę, że kiedy już sytuacja w kraju i na świecie dojdzie do normy osoby te pozostaną jednak przy swoich prywatnych autach, ponieważ jest to duża niezależność.
Jak wielu jest kierowców seniorów?
Od 2010 roku w Polsce liczba seniorów wzrosła o 24%. Tym samym zwiększyła się liczba kierowców-seniorów. Obecnie w naszym kraju jest ok. 8 mln kierowców w wieku 50+.
Zawód kierowca – czy jest odpowiedni i ciekawy dla seniora?
Kierowca zawodowy nosi na sobie dużą odpowiedzialność. Musi bezpiecznie dostarczyć towar w odpowiednie miejsca. O ile senior czuje się na siłach aby taki zawód wykonywać – nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest to również ciekawe zajęcie dla seniora, który lubi podróżować, zwiedzać różne ciekawe miejsca, ponieważ jeśli znajdzie pracę w firmie z transportem międzynarodowym – ma okazję zwiedzić ciekawe zakątki całej Europy. Musi tylko pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu swojego zdrowia.