Dlaczego pasje są, aż takie ważne? Bo dają poczucie spełnienia, szczęścia a także świadomość realizacji pomysłów. Posiadanie pasji daje szansę odnalezienia własnego ja i poznania nowych miejsc i ludzi. Hasło “Senior na emeryturze” kojarzy się z nudnym trybem życia. I codziennością związaną z bliskimi.

A może to jest właśnie czas na zmiany? I realizację dawnych marzeń i poznawania nowych rzeczy?
Czy pamiętasz kiedy ostatnio byłeś w teatrze, kinie, bibliotece? Może to najlepszy moment, by zacząć myśleć o sobie i wreszcie  wskrzesić porzucone przed laty zainteresowania?

Hobby, niezależnie do tego, jakie jest, to wartość sama w sobie. Oddziałuje nie tylko pasjonatów, ale także jego najbliższych oraz środowisko i nowo poznane osoby.

Dużą przeszkodą w znalezieniu odpowiedniego zainteresowania jest ograniczona mobilność. Jednak zawszę warto próbować realizować swoje pasję. Taką pasją, którą realizować może każdy jest pisanie. I ma ono wiele wariantów, bo przecież można pisać długie opowiadania, książki, wierszę. Można też pisać o rzeczach które znamy, o swoich doświadczeniach i przeżyciach. Pamiętajcie, że zawsze możecie dla nas coś napisać. My chętnie opublikujemy na www.senior24h.pl  #dziennikarstwoobywatelskie .

Czytanie książek jak i innych treści to doskonały sposób na odstresowanie się. Jest to czas, w którym możesz odpocząć od codzienności i chociaż na chwilę zapomnieć o kłopotach i obowiązkach. Czytanie przecież wznieca fantazję oraz kreatywność, a ponadto pozwala nam się rozwijać i pogłębiać wiedzę na rozmaite tematy. Tu też przychodzimy z pomocą. Bo u nas na www.senior24h.pl i www.takdlazdrowia.pl codziennie nowe, ciekawe treści.

Innym hobby które warto poznać to tworzenie kolekcji Może to być zbieranie znaczków, kartek pocztowych czy pudełek zapałek z całego świata. Może być to też, robienie ciekawych fotografii. Tematyka dowolna. I tą pasję można realizować w każdą porę roku. Istotą kolekcjonowania jest frajda czerpana z powiększania zbioru.

Fundacja Tak dla zdrowia poleca bardzo wszelkie aktywności związane z nauką, korzystania z komputera i Internetu. To może być ciekawą przygodą dla osób starszych. Seniorzy mogą nabyć proste umiejętności jak sprawdzenie wiadomości ze świata, posłuchać przebojów z młodości na YouTube lub napisanie, czy odebranie e-mail od wnuka.

W Polsce prężnie działają tzw. uniwersytety trzeciego wieku. I warto z ich oferty edukacyjnej, skierowanej do najstarszego pokolenia korzystać. Nic nie stoi także na przeszkodzie temu, by zacząć regularnie studiować. Kto bowiem powiedział, że uniwersytet ma jakiś limit wieku studenta? Trzeba też pamiętać, że nauka stale aktywizuje mózg, co pozwala na zachowanie jego pełnej sprawności do późnych lat życia. Więc warto się uczyć.

Człowiek, bez względu na wiek powinien mieć jakieś pasje. Hobby seniora powinno być zgodne z jego zainteresowaniami oraz sprawiać mu przyjemność.

Marta i Magdalena Wróbel

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram