Prowadzenie aktywnego trybu życia na emeryturze i utrzymywanie porządku w domu, może być nie lada wyzwaniem. Zaniedbanie domowych obowiązków może jednak doprowadzić do tego, że po kilku dniach nasze gospodarstwo domowe będzie wyglądało, jakby przeszedł przez nie huragan…

Seniorze, zastanów się nad ustaleniem konkretnych obowiązków związanych ze sprzątaniem, aby czas, który spędzasz we własnym domu, był pełen relaksu i przyjemności.

Oto, jak to zrobić!

1. Dobrze wykorzystuj poranki

To oczywiste, że trudno jest posprzątać cały dom lub mieszkanie w 15 minut. W tak krótkim czasie możesz jedynie pozmywać naczynia lub zrobić kilka innych, drobnych rzeczy. Po przygotowaniu śniadania, od razu zabierz się za zmywanie naczyń. Zauważyłeś, że podłoga w twojej łazience jest brudna? Wymycie jej za pomocą mopa będzie wymagało tylko minuty twojego czasu. Możesz jeszcze posłać swoje łóżko i poukładać poduszki. To prawdopodobnie wszystko, co zdążysz zrobić w 15 minut, ale zawsze to coś!

2. Zmywaj naczynia od razu po użyciu

Zmywanie całej sterty tłustych naczyń po długim dniu poza domem, to prawdziwy koszmar. Czemu by nie zrobić tego od razu, tuż po zjedzonym posiłku? Zrób to ręcznie. Będzie to na pewno łatwiejsze i mniej czasochłonne niż czekanie, aż zrobi to za ciebie zmywarka do naczyń. Oczywiście, jeśli masz zbyt wiele talerzy do wymycia, użyj zmywarki. Cokolwiek wybierzesz, nie pozwól, aby resztki jedzenia i tłuszcz zaschły, ponieważ będą jeszcze bardziej uciążliwe do usunięcia.

3. Pozbywaj się bałaganu każdego dnia

Utrzymanie domu bez bałaganu nie będzie od ciebie wymagało wiele czasu. Pięć minut dziennie wystarczy, aby zebrać wszystkie brudne ubrania i wrzucić je do pralki. To samo dotyczy wynoszenia śmieci. Pamiętaj, by zawsze trzymać określone rzeczy na swoim miejscu. Dzięki temu łatwiej będzie ci znaleźć to, czego szukasz, nie wspominając już o tym, że twój dom będzie wyglądał schludniej. Ważne jest też, aby wykonywać ten rytuał każdego dnia. Gdy zaniedbasz porządki na kilka dni, będziesz później musiał poświęcić na sprzątanie kilka godzin.

4. Popołudniowy rytuał sprzątania

Sprzątanie z pewnością jest ostatnią rzeczą, o której marzysz każdego dnia. Jednak, zaniedbywanie obowiązków na pewno nie jest dobrym rozwiązaniem. Poświęć zaledwie dwadzieścia minut każdego popołudnia na wykonanie drobnych czynności związanych ze sprzątaniem. Na przykład, możesz przetrzeć meble w salonie, wyprasować ubrania lub poskładać pranie. W tym czasie możesz też wyrzucić śmieci, odkurzyć dywan lub usunąć odciski palców z ramek do zdjęć. Wszystkie te zadania nie są wymagające fizycznie i są szybkie oraz łatwe do wykonania. Z czasem wejdziesz w nawyk i będą one zajmować ci jeszcze mniej czasu.

5. Mycie okien

Jeśli nie masz ochoty lub siły na bardziej wyczerpujące zajęcia, takie jak na przykład mycie okien, czy pranie dywanów, możesz skorzystać z firmy oferującej sprzątanie domów. Na pewno jest to dobre rozwiązanie raz na jakiś czas. W zależności od budżetu, jakim dysponujesz, możesz to zrobić raz w tygodniu, raz w miesiącu lub rzadziej – na przykład przy okazji świąt. To nieoceniona pomoc nie tylko dla młodych, zabieganych ludzi, ale również dla osób starszych. Jeśli zainteresowała cię taka usługa, możesz ją zamówić u nas na portalu – opcja 1, opcja 2, opcja 3.

Ciekawostka!

Czy wiesz, że 6 godzin prac domowych dziennie, może obniżyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Brytyjskie stowarzyszenie „Cancer Research UK”, przebadało ponad 8 tysięcy kobiet z całej Europy, by przekonać się, że codzienny wysiłek fizyczny, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 13 procent!

Naukowcy przepadali ponad 8 tysięcy przypadków raka piersi u kobiet i zajęło im to 11 lat. W trakcie badań wzięli pod uwagę nie tylko aktywność fizyczną, ale także wagę, spożycie alkoholu, prowadzony tryb życia oraz to, czy kobieta karmiła w przeszłości piersią. Przy uwzględnieniu wszystkich tych czynników okazało się, że im większa aktywność, tym mniejsze ryzyko zachorowania.

Te z pań, które ćwiczą lub zajmują się domem ponad 6 godzin dziennie, obniżają ryzyko zachorowania na raka piersi aż o 13 procent. Kobiety, które są aktywne przez 3 godziny dziennie, obniżają tę liczbę o 10 procent, zaś 2,5 godzin prac domowych dziennie, równają się 6 procentom.

Naukowcy podkreślili, że wyniki tych badań są o tyle ważne, że wysiłek fizyczny możemy dawkować sobie same. Zatem, zdając sobie sprawę z wyników takich badań, z łatwością możemy obniżyć nasze szanse zachorowania na raka piersi.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram