Jak wykazały liczne badania, nauka języków może skutecznie odmłodzić ludzki mózg. Jest to więc aktywność szczególnie polecana dla osób starszych. Pasjonaci tworzący międzynarodową organizację TED, łączącą w swoich działaniach użycie technologii, lingwistyki oraz designu, podzielili się z czytelnikami swojego bloga sekretami, które pomagają im w nauce języków obcych.

Powszechnie mówi się, że dzieci przyswajają język najszybciej i najefektywniej. Jednak, czy z tego powodu dorośli powinni rezygnować z próby opanowania obcej mowy od podstaw do wysokiego poziomu zaawansowania?

Osoby zdecydowanie nie zgadzające się z podobnie pesymistycznymi scenariuszami zaproponowały strategie nauki, które można streścić w kilku punktach:

Dąż do konkretnych, realnych celów

Odnajdź poziom, który chcesz osiągnąć w danym czasie oraz zdobądź książki i inne pomoce, które to umożliwią. Najlepiej zacząć od nauki 50 słów i opanowywania ich dzięki wykorzystaniu w rozmowie z ludźmi. Potem stopniowo można dokładać nowe elementy gramatyczne.

Spraw, aby nauka języka stała się nawykiem

Jest coś, co zdecydowanie dzieli osoby wytrwałe w nauce oraz te, które szybko rezygnują. Według autorów artykułu, ci, dla których powtórki gramatyki oraz wpajanie nowych słówek stają się integralną częścią dnia, są w stanie poświęcić czas na naukę nawet bez względu na okoliczności czy samopoczucie!

Niech technologia ułatwi ci zadanie

Nawet zmiana ustawień języka na telefonie może sprawić, że nauka stanie się przyjemniejsza. Oczywiście, można też poszukać aplikacji lub stron, które w oryginalny sposób usprawnią naukę (do takich należą duolingo oraz ankisrs.net, polecane przez nauczycieli i tłumaczy).

Pomyśl o nauce, jak o umiejętności otwierającej nowe możliwości

Robienie tego, co się kocha w połączeniu z przyswajaniem nowych językowych informacji to strzał w dziesiątkę. Czas na oglądanie filmów bez dubbingu oraz szukanie przepisów kulinarnych w obcym języku. Drobne potknięcia kulinarne można przełknąć!

Dwie ostatnie porady są kluczowe

Poznawaj nowych ludzi. Intuicyjne wyrażanie myśli w obcym języku oraz możliwość interakcji z rodzimymi użytkownikami języka to elementy prowadzące do sukcesu oraz dające możliwość wykorzystywania swojej wiedzy. Jeżeli jednak coś się nie uda, nie zniechęcaj się błędami. Strach przed ewentualną pomyłką to czynnik stanowiący barierę w posługiwaniu się językiem.

Możliwość obserwowania swoich postępów powinna być źródłem satysfakcji. Jeżeli obawiasz się przed prowadzeniem płynnej rozmowy z rówieśnikiem posługującym się bezbłędnie danym językiem, spróbuj porozmawiać z kimś młodszym! Najważniejsze jest, aby pozostać cierpliwym i sumiennym oraz nie tracić radości płynącej z nauki.

Physikalische begriffe und größen als spezielle begriffe sind erforderlich, um sachverhalte fachsprachlich www.ghostwritinghilfe.com/hausarbeit-schreiben/ angemessen beschreiben und quantitativ charakterisieren zu können
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram