Seks jest naturalny i przyjemny w każdym wieku. Jednak o seksualności osób w starszym wieku w Polsce, nie mówi się wcale, a jeśli nawet to często żartobliwie.

Tymczasem, kwestia seksualności po 50. roku życia bardziej jest eksponowana w kulturze zachodnioeuropejskiej, w krajach bogatych, gdzie łatwiej wyzwolić się spod kurateli własnych dzieci oraz opinii publicznej. Nie znaczy to jednak, że w Polsce ludzie w tym wieku wcale nie uprawiają seksu – tak samo miewają udane pożycie, romanse, angażują się w nowe związki, jednak jest to tematem tabu.

Wypieranie seksualności osób po pięćdziesiątce wynika w dużej mierze z nieobecności tych osób w mediach, nadto, dzieci nie chcą dopuszczać nawet do siebie myśli o seksualności rodziców, zatem brak szczerości w rozmowach na ten temat, nawet z członkami rodziny. W Polsce nadal panuje stereotyp dziadka otoczonego wnukami i babci robiącej szalik na drutach dla wnucząt, nic więc dziwnego, że dzieci, choć są już dorosłe, reagują zdziwieniem, na to, że rodzice mają także swoje potrzeby i upodobania. Natomiast, chociaż pozostaje to niewyobrażalne dla młodych ludzi w Polsce, strefa seksu, gdy jest się już na emeryturze, może być bardziej satysfakcjonująca i pełniejsza niż dotychczas. Na ogół, nie trzeba się już martwić śpiącymi za ścianą dziećmi, antykoncepcja przestaje być problemem, ma się także więcej czasu dla siebie i zupełnie nie chce się go marnować!

Kult młodości sprawia, że wszyscy mamy nierzeczywisty obraz ludzkiego ciała. Łatwo zapominamy, że piękno nie ma nic wspólnego wiekiem, a atrakcyjnym można być zawsze. Przejście na emeryturę to dobry moment, by skupić się na sobie i swoim partnerze, rozwijać się i dbać o siebie.

Ekspert  w dziedzinie seksuologii, prof. Lew-Starowicz zwraca uwagę na to, że aktywne seksualnie kobiety, dzięki wzmacniającym kości estrogenom, rzadziej chorują na osteoporozę. Regularny seks zmniejsza także ryzyko zawału serca i udaru, dodatkowo, podnosi samoocenę i jest doskonałą motywacją, aby dbać o swój wygląd i higienę.

Seks może wpłynąć na poprawę relacji i na jakość pożycia, jednak czasem mogą pojawiać się także różnego rodzaju problemy seksualne, które są źródłem lęków, konfliktów, depresji i zaniżonej samooceny. Niemal 60% Polaków deklaruje takie problemy, jednak aż 80% tych ludzi unika rozmów z partnerem o problemach. A prawdą jest, że wraz ze zmianami w organizmie, związanymi z gospodarką hormonalną, może się zmniejszyć aktywność seksualna. Są także inne problemy, takie jak suchość pochwy, zaburzenia erekcji. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i w większości, problemy można pozytywnie rozwiązać po konsultacjach z odpowiednimi lekarzami, by cieszyć się satysfakcjonującym życiem intymnym…

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram