Wycieczka rowerowa

Toruń – Bierzgłowo (20 km w jedną stronę)         

Trasę rozpoczynamy w Toruniu, przed Dworcem Wschodnim. Korzystając ze ścieżek rowerowych jedziemy w kierunku osiedlu Wrzosy ulicą Polną, Ugory i Zbożową, tam docieramy do ścieżki prowadzącej do Unisławia. Pamiętajmy, że na ścieżkach obowiązuje ruch prawostronny.

Jadąc mijamy Różankowo i Świerczynki, docieramy do Zamku Bierzgłowskiego. Zamek zbudowany przez Krzyżaków w latach 1270 – 1305, był on siedzibą komturów bierzgłowskich obecnie jest w gestii Diecezji Toruńskiej.

Po krótkim odpoczynku ruszamy drogą świętej Jadwigi w kierunku Bierzgłowa. Po 20 min docieramy do celu wycieczki. Wieś znana jest z pięknego starego gotyckiego kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół wzniesiony na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku jest jedną z najstarszych świątyń krzyżackich na ziemi chełmińskiej.

Atrakcją wsi jest też zabytkowy Wiatrak typu Koźlak, który został wzniesiony pod koniec dziewiętnastego wieku przez rodzinę Walterów. Wiatrak był czynny do 1958 r. rekonstruowany w latach 2010-2011 obecnie służy jako atrakcja turystyczna.

   Po odpoczynku i zjedzeniu kanapek w zagrodzie Wiatracznej ruszamy w drogę powrotną do Torunia.                     

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram