Rowerowa wycieczka z wnukami do miejsc pamięci narodowej na Barbarce i Chorabie

Wycieczkę rowerową zaczynamy w Toruniu koło Matopatu i ruszamy w kierunku ścieżki Toruń-Unisław. Celem naszej wycieczki są osady śródleśne, w których zapoznamy się ze smutną historią tych miejsc.

Jedziemy piękną ścieżką rowerową w kierunku Unisławia, po niespełna 3 km w lewo, droga prowadzi nas wśród pięknych lasów sosnowych do miejsca, gdzie jesienią 1939 r. okupant dokonał serii zbiorowych egzekucji. Szacuje się, że zamordowano na barbarce około 600 osób.

Po odwiedzeniu mogił i oddaniu hołdu pomordowanych ruszamy dalej, przejeżdżamy obok kaplicy z muru pruskiego pw. świętej Barbary. Została wzniesiona w latach 1840-1842. Pierwsze zapiski o osadzie występują już około 1299 roku. Obecnie Barbarka to miejsce wycieczek Toruńczyków. W tym miejscu możemy zrobić przerwę na herbatę w dawnym budynku leśniczówki.

Dalej ruszamy pięknym leśnym traktem do osady Chorab, osada to stwierdzenie nad wyrost, bo obecnie jest to jeden budynek, gdzie mieszkają pracownicy leśni. Osada jest też miejscem pamięci narodowej. Od września 1944 do stycznia 1945 r. była tam filia niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Przetrzymywano tam około 1700 Żydówek. Kobiety te były wykorzystywane przez okupantów do kopania rowów strzelniczych. Głód i ciężka praca trzebiły te kobiety, po śmierci grzebano je w lesie bezimiennie. W styczniu 1945 r., gdy likwidowano obóz najsłabsze kobiety wymordowano a pozostałe około 1300 pomaszerowało w kierunku Stutthofu. W czasie tego marszu zmarło z wycieńczenia lub głodu 400 kobiet. Obecnie w osadzie Chorab stoi pomnik upomnień upamiętniający cierpienie i śmierć tych kobiet.

Dzięki tej wycieczce rowerowej możemy pokazać wnuka miejsca pamięci narodowej. Droga powrotna liczy 12 km, zmierzamy w kierunku leśniczówki Olek i mijamy strugę Łysomicką wjeżdżając na ścieżkę do Torunia.                            

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram