Samotność jest bardziej śmiertelna niż otyłość i należy ją traktować jako główne zagrożenie dla zdrowia obywateli – wskazuje na to największy dotychczasowy przegląd na ten temat.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali 218 artykułów naukowych dotyczących wpływu izolacji społecznej i samotności na zdrowie na przykładzie około czterech milionów ludzi. Stwierdzili, że ryzyko przedwczesnej śmierci u osób samotnych, jest o 50 procent wyższe niż w przypadku ludzi utrzymujących kontakty towarzyskie. Dla porównania, otyłość o około 30 procent zwiększa ryzyko śmierci przed upływem 70 lat.

Główna autorka badania, doktor Julianne Holt-Lunstad, profesor psychologii na Uniwersytecie Brighama Younga, powiedziała, że ludzie muszą przygotować się zarówno na finansowe, jak i społeczne aspekty emerytury, ponieważ dla wielu miejsce pracy jest głównym źródłem komunikacji.

Potrzeba więzi społecznych jest często postrzegana jako podstawowa ludzka potrzeba, krytyczna zarówno dla jakości, jak i długości naszego życia – przyznała Julianne Holt-Lunstad.

Chociaż samotność jest często postrzegana jako problem osób starszych, ostatnie badanie przeprowadzone przez Fundację Zdrowia Psychicznego wykazało, że młodzi ludzie między 18. a 34. rokiem życia, czują się samotni częściej niż ludzie w wieku powyżej 55 lat.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 11 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet, w serwisie popularnonaukowym oraz prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej. Współpracowała z Wirtualną Polską, gdzie pisała o zdrowiu oraz redagowała portal dla rodziców i serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia ludzi i rozmowy, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram