Samotność jest bardziej śmiertelna niż otyłość i należy ją traktować jako główne zagrożenie dla zdrowia obywateli – wskazuje na to największy dotychczasowy przegląd na ten temat.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali 218 artykułów naukowych dotyczących wpływu izolacji społecznej i samotności na zdrowie na przykładzie około czterech milionów ludzi. Stwierdzili, że ryzyko przedwczesnej śmierci u osób samotnych, jest o 50 procent wyższe niż w przypadku ludzi utrzymujących kontakty towarzyskie. Dla porównania, otyłość o około 30 procent zwiększa ryzyko śmierci przed upływem 70 lat.

Główna autorka badania, doktor Julianne Holt-Lunstad, profesor psychologii na Uniwersytecie Brighama Younga, powiedziała, że ludzie muszą przygotować się zarówno na finansowe, jak i społeczne aspekty emerytury, ponieważ dla wielu miejsce pracy jest głównym źródłem komunikacji.

Potrzeba więzi społecznych jest często postrzegana jako podstawowa ludzka potrzeba, krytyczna zarówno dla jakości, jak i długości naszego życia – przyznała Julianne Holt-Lunstad.

Chociaż samotność jest często postrzegana jako problem osób starszych, ostatnie badanie przeprowadzone przez Fundację Zdrowia Psychicznego wykazało, że młodzi ludzie między 18. a 34. rokiem życia, czują się samotni częściej niż ludzie w wieku powyżej 55 lat.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram