Infekcje pęcherza moczowych  zdarzają się każdemu z nas. Każdy z osobna przechodzi je inaczej. Wszystko zależy od stopnia zakażenia. Taka przypadłość potrafi ograniczyć nas w życiu codziennym. Nieprzyjemny ból sprawia, że nie jesteśmy wstanie skupić się na obowiązkach w pracy i domu. Warto wspomnieć, że przypadłość ta w większym stopniu dotyka kobiet około 20 i 30 roku życia oraz takie  które rozpoczęły współżycie seksualne.  Skąd to się bierze? Nasz organizm to rozbudowany mechanizm.

Wszystko jest ze sobą połączone. Cewka moczowa znajduje się blisko pochwy i odbytu co z tym idzie drobnoustroje mają tam dostęp. Niestety, gdy bakterie dotrą do pęcherza zaczyna się poważny problem. Pierwszym objawem jest częste oddawanie moczu towarzyszy przy tym ból i pieczenie najczęściej występujące pod koniec procesu oddawania moczu. Silne swędzenie, które przyczynia się do powstania świądu to kolejny uciążliwy objaw. Często nieświadoma pielęgnacja pochwy również może być przyczyną infekcji. Źle dobrany płyn do higieny intymnej, używanie maszynek jednorazowych do golenia zbyt często, ten sam ręcznik do ciała jak i dróg rodnych, również dokłada swoją cegiełkę do infekcji pęcherza moczowego.

Takim bakteriom sprzyjają także choroby typu cukrzyca, zbyt częsta aktywność seksualna, ciąża, zabiegi operacyjne (powikłania), cewnikowanie (najczęściej osób starszych). Jednak czy możemy sobie poradzić z tym w domu? Oczywiście! Są sposoby, które możemy wykonywać samodzielnie oraz leki, które kupimy w aptece bez recepty. Gdy jednak zdecydujemy się na samopomoc, musimy pamiętać, że trzeba uważać na przyjmowane preparaty i gdy infekcja bakteryjna będzie się utrzymywać dłuższy czas  bądź za często powtarzać, niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszej pomocy, on dalej już pokieruje nas do specjalisty.

Można zacząć od naparu z rumianku, który ma bogate właściwości bakteriobójcze. Możemy go zaparzyć i pić  bądź robić tzw. Przymoczki, czyli w misce z gorącą wodą zaparzamy rumianek i siadamy bezpośrednio na nią. Tym samym rumianek bezpośrednio działa na infekcję dróg moczowych. Kolejnym naturalnym naparem może być woda z sody oczyszczonej z odrobiną soku cytryny, który łagodzi podrażnienia. Pijamy go kilka razy dziennie. Można również spożywać świeżego ananasa, przy okazji, zapewnimy naszemu organizmowi porcje owoców jak i dzięki składnikowi, który się tam znajduje (bromelina) przyspieszy cały proces leczenia. Gdy to nie pomoże można udać się do apteki i kupić żurawinę, witaminę C  oraz inne leki dostępne bez recepty. Stosujemy je zgodnie z ulotką.

Jednak aby uniknąć zakażeń bakteryjnych najlepiej regularnie się badać, dbać o higienę osobistą i uważać na to jakie preparaty stosujemy. Nasze zdrowie powinno być dla nas najcenniejsze.

Autor: Martyna Jankowska

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram