Na krótkie, kilkudniowe wyjazdy wyjeżdża zaledwie 3,2 proc. klientów biur podróży – takie dane podaje portal Travelplanet.pl. Ta liczba nie pokazuje jednak rzeczywistego obrazu turystycznych wyborów – wyjazdy typu city-break często planujemy bowiem samodzielnie.

To stosunkowo łatwe zadanie, gdyż w wiele miejsc możemy pojechać własnym samochodem. Warto tylko wcześniej dobrze się do tego przygotować.

Hamak, palmy i szum morza – to niejedyny pomysł na plany urlopowe. Jeśli w grę wchodzi tylko krótki wyjazd, warto poszukać miejsc położonych stosunkowo blisko domu. Aby podróż własnym samochodem nie okazała się jednak dodatkowym stresem, warto zadbać, aby przebiegła ona bez zakłóceń. Komfort psychiczny poprawi z pewnością odpowiedni budżet, ubezpieczenie turystyczne i dobrze wyposażona apteczka. Kiedy mamy takie zaopatrzenie, pozostaje już tylko wybrać cel podróży.

Po drugiej stronie Odry

Berlin: miasto wolności – takich hasłem promuje się stolica naszego zachodniego sąsiada. Miasto nad Sprewą to jeden z najpopularniejszych kierunków krótkich wypadów zagranicę. Nie musimy jednak ograniczać się jedynie do odwiedzenia Wyspy Muzeów i zrobienia pamiątkowego zdjęcia Bramie Brandenburskiej. Trzydzieści kilometrów od stolicy znajduje się Poczdam – miasto słynące z  zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci. Z Berlina dotrzemy tam autostradą A115, która jest bezpłatna dla kierowców samochodów osobowych. Warto natomiast pamiętać, że choć limit prędkości na autostradach w Niemczech nie obowiązuje, młodzi kierowcy, którzy posiadają prawdo jazdy krócej niż dwa lata, muszą zwolnić do 100 km/h.

Po nacieszeniu oczu zielenią poczdamskiego parku, można wrócić z powrotem do miasta, by poznać niemiecką stolicę nocą. Wbrew obawom wielu turystów Berlin jest stosunkowo bezpieczny, a cenne sprzęty (takie jak aparat fotograficzny czy dobrej jakości telefon) możemy wziąć bez obaw na wieczorny spacer – szczególnie, jeśli nasze ubezpieczenie turystyczne obejmuje także ochronę bagażu.

Jak się zakochać, to tylko w Wilnie

Atrakcyjne miejsca znajdziemy także na północny-wschód od Polski. Największą uwagę odwiedzających Litwę przyciąga zwykle Wilno. Miasto może się pochwalić 8. miejscem w rankingu „Best in Europe 2018”, opublikowanym niedawno przez Lonely Planet.  W pobliżu stolicy znajdują się także inne ciekawe miejsca – między innymi Kowno, 300-tysięczne miasto położone nad Niemnem. Choć pokonanie odległości między aglomeracjami nie powinno przysporzyć problemów, należy pamiętać, że w razie kolizji samochodowej konieczne jest wezwanie policji – protokół policyjny stanowi warunek wypłaty odszkodowania z tytułu OC.

Ponadto dobrą inwestycją może być uzupełnienie standardowego ubezpieczenia turystycznego o rozszerzenie samochodowego assistance. – Dobry pakiet assistace powinien obejmować nie tylko naprawę samochodu, który uległ wypadkowi lub awarii, ale także koszty holowania oraz pojazdu zastępczego. Cennym dodatkiem może być także pokrycie wydatków związanych z odbiorem pojazdu po naprawie – to szczególnie istotne, kiedy wyjeżdżamy za granicę – radzi Martyna Kucicka-Witek, menedżer ds. produktów ochronnych i majątkowych z Nationale-Nederlanden.

Słowacki raj

Kiedy jednak z naszego miejsca zamieszkania bliżej jest do południowej granicy, możemy odwiedzić naszych sąsiadów Słowaków. Zanim zdecydujemy się poznać ich stolicę, po drodze warto odwiedzić Poprad – 50-tysięczne miasto, które oferuje niesamowite widoki na nieodległe tatrzańskie szczyty. Jeśli Poprad przypadnie nam do gustu, za kierunek kolejnej wyprawy warto obrać Bratysławę, czyli miasto, w którym – jak zapewnia jego strona internetowa – „znajdziemy prawdziwe życie”.

Jednak ruszając w trasę, nie można zapomnieć, że na Słowacji opłaty za korzystanie z autostrad nie są pobierane na bramkach – konieczny jest zakup winiety uprawniającej do poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Musimy liczyć się także z długą listą obowiązkowego wyposażenia samochodu. Oprócz gaśnicy i apteczki do bagażnika musimy zabrać, m.in.  komplet żarówek zapasowych i linkę holowniczą.

Skrupulatne zaplanowanie podróży i zakup odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego to kwestie, o których z pewnością warto pomyśleć przed wyjazdem. Nie można zaniedbać także sprawdzenia informacji o różnicach w przepisach drogowych. Nikogo nie trzeba przekonywać, że zamiast marnować czas na zmartwienia w czasie podróży, lepiej przeznaczyć go na poznawanie ciekawych miejsc, które znajdują się zaledwie kilka godzin podróży samochodem od naszego domu.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram