Na temat dużej różnicy w związku narosło dziś wiele stereotypów. O ile rozstrzał pięciu czy dziesięciu lat raczej nie robi na nikim wrażenia, tak piętnaście czy dwadzieścia, a co dopiero trzydzieści lat budzi już spore kontrowersje, a na pewno zainteresowanie. Ludziom ciężko powstrzymać się przed komentowaniem takich par, a niektórzy wręcz uważają, że nie mają one racji bytu. Czy to naprawdę realny problem, czy tylko krzywe spojrzenia otoczenia?

Ludziom w związku z różnicą wieku może być ciężko porozumieć się lub dopasować charakterem. Bywa, że dwoje zainteresowanych wychowywało się w trochę innych czasach, na innych zasadach. Interesowali się inną muzyką, filmami, szeroko pojętą kulturą czy sztuką. Mogą mieć różne poglądy na wychowywanie dzieci czy chociażby na kwestię opieki nad wnukami. W temacie finansów również mogą pojawiać się zgrzyty- na innym etapie życia człowiek może być bardziej nastawiony na oszczędzanie na przyszłość, a na innym- na życie pełnią życia i swobodne korzystanie z dóbr materialnych.

Dzieci i wnuki również mogą stanowić tu kwestię sporną. Jeśli jedna strona ma już odchowane, dorosłe dzieci, może nie zrozumieć drugiej, której dzieci wciąż potrzebują mniejszej lub większej opieki czy pomocy. Z wnukami sprawa wygląda podobnie, gdy jedna z osób w związku ich jeszcze nie posiada. Problemem dla pary mogą być właśnie ich rodziny- brak akceptacji czy nawet pretensje i żal ze strony najbliższych często potrafi doprowadzić do ostateczności. Nie każdy gotowy jest na tłumaczenie się przed całym światem ze swojego uczucia.

Kto jednak powiedział, że wyżej wymienione problemy muszą stanąć na drodze prawdziwej miłości? Różnica wieku w związku niesie za sobą również wiele pozytywów. Zakochani mogą nauczyć się do siebie wielu rzeczy, patrzeć na życie z innej perspektywy, skorzystać z doświadczenia starszej osoby lub przeciwnie- z energii i pozytywnego myślenia osoby młodszej. Jeśli para od początku ustanowi swoje priorytety, zasady, nauczy się sztuki kompromisu i wzajemnego słuchania, z pewnością sama kiedyś orzeknie, iż wiek to tylko liczba.

 

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram