Roboty od dawna są wykorzystywane w obrębie sal operacyjnych: chirurdzy-roboty zajmują się wszystkim, od operacji prostaty po zabiegi na woreczku żółciowym. Teraz dotarli do ludzkich oczu.

W 2016 roku Oxford University wprowadził system chirurgiczny PRECEYES. Jest to robot przeznaczony do pracy z siatkówką oka. W poniedziałek pomógł on przeprowadzić chirurgom pierwszą operację. Artykuł na temat wyników eksperymentu opublikowano w czasopiśmie „Nature Biomedical Engineering”.

Chirurg używa joysticka, kontrolując ruchomy, ręczny PRECEYES. Lekarze mogą przyczepiać różne instrumenty do ręki, a ponieważ mamy do czynienia z robotem, system nie cierpi na drżenie, które prześladuje nawet chirurgów pewną ręką. Do testów naukowcy zaprosili 12 pacjentów, którzy musieli usunąć błony z siatkówki – jest to dość rutynowa procedura. Lekarze przeprowadzili sześć operacji w tradycyjny sposób, a kolejnych sześć za pomocą robota.

Operacja zaczyna się od wykonania małego nacięcia na źrenicy. Robot przechodzi przez oko przez cięcie mniejsze niż jeden milimetr średnicy, odcina membranę od siatkówki, usuwa membranę z oka i wychodzi z tego samego otworu. Chirurg manualny robi to samo, ale dziura jest większa i trzeba użyć mikroskopu i narzędzi mikrochirurgicznych.

Wszystkie 12 operacji zakończyło się sukcesem. W niektórych przypadkach, chirurg pracujący z robotem, był jeszcze bardziej skuteczny. W drugim etapie, lekarze używali robota do rozpuszczania siniaków pod siatkówką. Wszystkie trzy operacje zakończyły się pomyślnie.

Teraz naukowcy chcą przejść do operacji, które wcześniej, bez udziału robota, były praktycznie niemożliwe do przeprowadzenia, na przykład, terapii genowej na siatkówce z minimalnym efektem urazowym.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram